Mik a főbb feltételek?
A támogatás azon gyermeket váró vagy nevelő családok számára elérhető, akik a meglévő otthonukat szeretnék korszerűen felújítani. Az igénylést 2022. december 31-ig lehet benyújtani, tehát maradt még szűk fél évünk, ha szeretnénk élni a lehetőséggel.
Az állam a felújítás költségeinek felét állja, de legfeljebb 3 millió forintot kaphatunk. Ahhoz tehát, hogy a maximális összeget elérjük, 6 millió forint értékű munkát végeztethetünk el.
A támogatás utófinanszírozott, azaz a felújítás költségeit ki kell fizetnünk, majd az igénylésünk elbírálása után a Magyar Államkincstár (MÁK) visszautalja a kiadásaink felét a bankszámlánkra. Nem feltétlenül probléma, ha nincs lehetőségünk megelőlegezni a munkálatok díját, a támogatás mellé kedvezményes, kamattámogatott hitel is elérhető, de felvehetünk piaci lakáshitelt vagy személyi kölcsönt is. Az utóbbiból is van, amelyiket kifejezetten az Otthonteremtési kamattámogatott hitel mintájára alakítottak ki a bankok. Ennek kamata magasabb ugyan a lakáshitelek kamatánál, de a személyi kölcsönök között kedvezőnek számít, nem kell hozzá ingatlanfedezet, és az átfutási ideje is sokkal rövidebb. Ráadásul ha megkapjuk a támogatást, azt díjmentesen betörleszthetjük a kölcsönbe.
A támogatás igénybevételéhez az igénylőnek – együttes igénylés esetén a pár egyik tagjának – TB-jogviszonyt is igazolnia kell,
a támogatás tehát azok számára elérhető, akiknek valamilyen munkaviszonyból vagy vállalkozásból származó jövedelmük van, és TB-t fizetnek.
Ezenfelül nem lehet köztartozásunk sem.
Fontos, hogy a támogatáson belül a számlák egyik fele munkadíjról, a másik fele pedig anyagköltségről kell, hogy szóljon. A felújítás teljes költségén belül nem kell érvényesülnie ennek az 50-50%-os megoszlásnak, de a támogatási összegen belül igen. Egy 6 millió forintos felújításon belül tehát legalább 1,5 millió forint anyagköltségről és ugyanennyi munkadíjról szóló számlánk legyen, csak ekkor kaphatjuk meg az igényelt összeget.
Milyen otthont újíthatunk fel?
A legfontosabb kritérium, hogy legalább egy éve a felújítandó lakás legyen az otthonunk. Ezt lakcímkártyával is igazolnunk kell, amelyen ez az állandó lakcímünk, és nem csak nekünk, hanem a gyermeknek is, akire a támogatást kérjük. Ez szigorú feltétel, hiszen sokan valamilyen technikai ok miatt nem abba az ingatlanba vannak bejelentve, ahol valójában élnek, és ha mi is így vagyunk, akkor mostanra elkéstünk a bejelentkezéssel.
Ez a probléma a napelem telepítésénél is fontos lehet, de
nem kell megijednünk, van néhány kivétel.
Így például, ha egy éven belül vettük a házat, akkor értelemszerűen csak a vásárlás után tudtunk bejelentkezni, így ilyenkor nem elvárás az egyéves ottlakás. Ugyanez igaz az új építésű ingatlanokra is. Ha a lakásra a használatbavételi engedélyt kevesebb, mint egy éve adták ki, akkor szintén nem lakhatunk ott egy éve, de a támogatásra jogosultak lehetünk.
Figyeljünk a tulajdonviszonyokra is. Szerencsére nem olyan szigorú a feltétel, mint a CSOK esetében, itt elég, ha az igénylők összesen 50%-ban tulajdonosok, lehet tehát rajtuk kívül másnak (például egy nagyszülőnek vagy nem velünk lakó gyermeknek) is tulajdonjoga az ingatlanban.
Milyen napelemet telepíthetünk?
A jogszabály szigorúan meghatározza, hogy melyek azok a munkálatok, amelyeket a támogatás keretében elvégeztethetünk, és ezekről tételes listát is tartalmaz. Ennek része a napelem telepítése vagy cseréje is.
Van azonban korlátozás arra vonatkozóan, hogy milyen napelemet választhatunk. A napelem telepítéséről vagy cseréjéről szóló számla értéke (azaz az anyagköltség és a munkadíj együtt) nem haladhatja meg a bruttó 450 ezer Ft/kWp összeget. Ne ijedjünk meg, a napelemekkel foglalkozó cégek pontosan tudják, hogy ez mit jelent, azaz, hogy ebbe az összegbe milyen napelem telepítése fér bele. Ez a korlátozás nem érvényes a tetősíkba integrált és a napenergia hasznosítását biztosító tetőhéjazatra.
Miért éri meg?
Mivel az állam szeretné elérni, hogy a lakosság körében minél nagyobb súlyt kapjon a megújuló energia, napelem 100%-os támogatására is elérhető pályázat . Ez nem csak gyermeket nevelő családok számára van, és az összege is magasabb, akár a 11,3 millió forintot is elérheti. A támogatás ugyanakkor jövedelmi határokhoz kötött, azaz csak bizonyos bevétel alatt vagyunk jogosultak a kért összegre. A pályázati kiírás több ütemben, megyénként jelenik meg, és általában nagyon népszerű, így a keretösszeget jellemzően hamar lefoglalják.
A 100%-os napelem támogatást csak regisztrált cégeknél vásárolt napelemrendszerekre kérhetjük.
Az Otthonfelújítási támogatás segítségével telepített napelemekre 50%-os támogatást kaphatunk, ugyanakkor fontos tudni, hogy ezekre a rendszerekre érvényes marad a szaldó elszámolás. Ezzel szemben a 100%-os támogatásból vásárolt napelemeknél 2024-től át kell térni a bruttó elszámolásra. Így az Otthonfelújítási támogatásból vásárolt napelemnek jobb lehet a megtérülése, akár 6 év alatt is behozhatja az árát (általában 10 évvel szoktak számolni a szakemberek).
Figyeljünk a határidőre!
Ha bele akarunk férni a december végi határidőbe, akkor kezdjük el a munkálatokat időben, számolnunk kell ugyanis némi várakozási idővel a telepítés során. Be kell szereznünk az áramszolgáltatótól a szükséges engedélyeket, ami akár 2 hónap is lehet. Maga a napelemrendszer telepítése is igénybe vesz nagyjából 1 hónapot, és arra is számíthatunk, hogy a 100%-os napelem pályázatból dolgozók és azok, akik hozzánk hasonlóan a támogatási időszak végére hagyták a munkákat, le fogják foglalni a napelemes cégek kapacitásának jó részét. Így a munkák feltorlódnak, és könnyen lehet, hogy emiatt is várnunk kell.
Ne késlekedjünk tehát, ha korszerűsíteni szeretnénk a lakásunkat, vágjunk bele mielőbb!
Gergely Péter
biztosdontes.hu