Ingatlanvétel, finanszírozás
Tervezési folyamat
Bejelentés, engedélyezés
Kivitelezés elindítása
Falak, tetők, nyílászárók
Energia és komfort
Burkolás, festés, belső tér
Építkezés lezárása
Beköltözés után
2020.06.11
Az építésügyi előírásoktól függ, hogy milyen építési, átalakítási, bővítési tevékenységet (nem) végezhetünk.
Amennyiben abban már biztosak vagyunk, hogy a vásárolandó épület szabályos, és valamilyen átalakítást, bővítést is szeretnék elvégezni a vásárlást követően, akkor mindenképpen fontos az ingatlanra vonatkozó építésügyi előírásokat is áttanulmányozni. A helyi építési szabályzat az építés rendjét a helyi sajátosságoknak megfelelően megállapító és biztosító települési (fővárosban a kerületi) önkormányzati rendelet [1997. évi LXXVIII. tv. 2. § 11. pont].
A szabályozási terv áttanulmányozása azért lényeges, mert ez is tartalmazhat építésügyi előírásokat (például kötelező fásítás), valamint ebből kiderül, hogy az adott ingatlan milyen övezetbe (területfelhasználási egységbe) tartozik. A szabályozási vonal is csak ebben a dokumentumban található meg, így állapítható meg az is, hogy a beruházását megelőzően „le kell-e adni” a telek egy részét az önkormányzat részére.
Az övezet ismeretében a helyi építési szabályzatból (HÉSZ) az adott övezetre vonatkozó előírásokat kell áttekinteni. A HÉSZ rendelkezései közül az épületek elhelyezését, bővítését leginkább befolyásoló előírások:
a) az elhelyezhető épület rendeltetése (pl. lakóépület nem létesíthető),
b) rendeltetési egység maximális száma (megengedett lakásszám), maximális épületszám (pl. telkenként csak egy lakó- és/vagy főépület),
c) épületmagasság,
d) beépítési sűrűség (beépíthetőségi mérték),
e) minimális zöldfelület mértéke (zöldfelületi mutató),
f) építési hely, beépítési mód.
Gyakran előfordul, hogy a HÉSZ és a szabályozási terv nem könnyen értelmezhető előírásokat tartalmaz, vagy éppen nem az adott övezetre szorosan vonatkozó részében találunk meg valamilyen követelményt. A HÉSZ és a szabályozási terv áttekintésére érdemes építész tervezőt felkérni. Lényeges, hogy az építésznek is alapos tájékozódást kell végeznie, mivel a HÉSZ előírásai is gyakran változnak.
Mindenképpen kérjünk az építésztől az általa figyelembe vett HÉSZ előírásokról egy kivonatot, és ezeket a kivonatolt előírásokat mi is olvassuk át. A kivonatot érdemes összevetni az njt.hu oldalon megkereshető jogszabállyal.