Az első kérdés: megbízunk-e generálkivitelezőt, vagy megpróbáljuk magunk menedzselni az építést? Utóbbi nemcsak rengeteg időt, de hozzáértést is kíván. Vannak olyan szerkezettípusok (készházak, szerelt házak, öntöttbeton-falas házak), amiket eleve csak generálkivitelező vállal.
Az első lépés minden esetben a költségvetés készíttetése legyen. A tervezőtől kérjünk vagy az ismerősi körben keressünk költségvetés-kiírót, aki úgynevezett „árazatlan” költségvetést készít. Lényeges, hogy vele és a tervezővel részletesen átbeszéljük, mi legyen része a költségvetésnek.
A konkrét építést előzze meg a szakszerű kitűzés.
Javasoljuk, hogy tekintse át a mellékelt (sárga „dobozokban” látható) listákat is! A „Tennivalók listája” sok esetben konkrét tennivalót tartalmaz, máskor inkább szempontokat, témaköröket sorol fel, amelyeket érdemes átgondolni. A felsorolás többé-kevésbé logikai rendet, illetve időrendet követ, de ez nem szigorúan értendő. Az építkezés folyamán mindenképpen érdemes előretekintve tanulmányozni a hátralévő építkezési fázisokhoz kapcsolódó tartalmakat is! (Például a belső terek kialakításának szempontjai már a tervezési folyamatban érdekesek, a falak és nyílászárók szerkezetei nem függetlenek az energetikai kérdésektől stb. stb.)
A jellemző hibák listája konkrét példákat tartalmaz; valószínűleg nem mindegyik fordulhat elő az Ön építkezésén, de bizonyos kockázatok átgondolására mindenképpen alkalmas.
Ha Ön regisztrált az epitkezes.info.hu oldalon (és legalább egy építkezés adatait is rögzítette), akkor belépés után a listák elemei mellé pipákat tud tenni. Akkor érdemes kipipálni az adott elemet, ha Ön elvégezte az adott feladatot, vagy ha átgondolta és megértette a leírtakat (akár azt, hogy azok az Ön esetére nem vonatkoznak).