Korábban lapunk is hírt adott a lakossági napelemes pályázati lehetőségről – a kiírást azóta több ponton is módosították. A portfolio.hu cikke összegyűjtötte a legfontosabb változásokat; ezek közül most az alábbiakat emeljük ki:
- Az egy főre jutó jövedelem számításánál nem az adott házban lakók számából, hanem az ingatlanban (rész)tulajdonnal rendelkezők számából kell kiindulni. A nyugdíjas tulajdonos jövedelmét is bele kell venni a számításba. A határ továbbra is bruttó 4,85 millió forint – a 2020-as szja-bevallásban szereplő összevont jövedelmek szerint –, ha ennél magasabb az egy főre jutó jövedelem, akkor nem jár a támogatás.
- A pályázat értékelésénél plusz pont jár azért, ha az adott ingatlanban 18. életévét be nem töltött személyek (gyermekek) is be vannak jelentve. (Nincs gyermek: 1 pont, 1 gyermek: 2 pont, 2 gyermek: 3 pont, 3 vagy több gyermek:4 pont).
- Pontozással veszik figyelembe azt is, hogy az adott térség (járás) mennyire hátrányos helyzetű. Ha a jogszabály alapján az adott hely nem minősül kedvezményezett járásnak, akkor 1 pont jár, ha már kedvezményezett járásnak számít, akkor 2 pontot kap a pályázó, ha viszont fejlesztendő járásnak minősül (vagyis még nagyobb rászorultsági fok a térség adottságai alapján), akkor 3 pontot kap.
A rászorultsági szempont erősítésén kívül további változások is vannak, például:
- November 15. helyett december 6-tól nyílik csak meg a pályázati ablak Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Vas, Veszprém és Zala megyékben, aztán december 13-tól, 20-tól és 27-től a fennmaradó megyékben is megnyílik.
- A végleges kiírás rögzíti, hogy nem nyújtható támogatás a pályázat benyújtásának időpontjában már meglévő napelemes rendszer bővítésére, cseréjére, korszerűsítésére (kivéve, ha fűtéskorszerűsítés az igénylés célja a támogatásban részesíthető kapacitáshatárig), vagy fűtéskorszerűsítés igénylése esetén hőszivattyú, vagy fűtőpanelek kapacitásnövelésére, korszerűbb típusra történő cseréjére.
- Nem nyújtható támogatás a hálózatra nem kapcsolódó, szigetüzemben működő napelemes rendszerek telepítésére, illetve talajra telepített napelemes rendszer kialakítása kapcsán.
A fentieken kívül számos más lényeges szabály és változás van, érdemes ezeket alaposan áttanulmányozni, mielőtt valaki belefog a pályázati anyag összeállításába. A teljes pályázati kiírás IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL >>
(Kép forrása: moerschy, pixabay.com)