Lényegében elfogyott a jegybanki kamatemelések mértékét eddig tompítani képes kamatfelár a lakáshitel kamatokból. Miután az MNB jelzése szerint az infláció tovább fog emelkedni, s éves szinten megközelítheti a 10 százalékot is, a jegybanki kamatemelések tovább tartanak majd. Az újabb drágításokat így egyre inkább egy az egyben lesz kénytelen lekövetni a banki lakáshitelpiac – olvasható a money.hu közleményében.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa március 22-én 100 bázisponttal, 4,4 százalékra emelte az irányadó kamatot és ehhez hasonló mértékben, egy százalékponttal, 7,4 százalékra nyitotta a kamatfolyosó tetejét. Mindez lehetővé teszi, hogy a banki hitelek árazása miatt jelenleg fontossággal bíró irányadó kamat szintje további jelentős mértékben erősödjön a jelenlegi 5,85 százalékról.
Mindezek figyelembevételével a money.hu elemzői arra figyelmeztetnek: eljutottunk oda, amikor a legjobb adósoknak kínált lakáshitelek esetében egy 20 millió forintos 20 évre, használt lakásra felvett hitel esetében az 5 legjobb ajánlatot adó bank kamata 5 és 10 éves kamatperiódus mellett messze a referenciakamat szintje alatt van, míg a végig fix hitelek esetében az 5. legkedvezőbb kamatot kínáló hitelintézet 5,99 százalékos ajánlata is mindössze egyetlen bázisponttal múlja csak felül a 20 éves BIRS mutató értékét. Öt hónappal ezelőtt még 100 bázispont volt itt a különbség.
Ez azt jelenti, hogy a piaci lakáshitelek esetében már nem csak az infláció alatti kamatszintről beszélünk, hanem arról is, hogy egyre több banknál eljött negatív kamatfelár ideje. Ez pedig azt jelzi előre, hogy vége a moderált kamatemelésnek a lakáshitel piacon. A bankok döntő része az elmúlt hónapokban a kamatfelár folyamatos csökkentésével tudta tompítani ügyfelei felé a referenciakamatok folyamatos emelkedését. Most, hogy ez eltűnt, a következő hetekben a pénzpiaci kamatszintek emelkedését pontosabban lekövető, s így vélhetően komolyabb mértékű lakáshitel-emelkedésre lehet felkészülni.
Mindez annak fényében kifejezetten aggasztó jel a money.hu szakértői szerint, hogy az MNB friss inflációs jelentésében a pénzromlás ütemének további gyorsulását várja, és 2022. egészére akár 9,8 százalékos inflációt is elképzelhetőnek tart. Emiatt a jegybanki kamatemelések tovább tartanak majd, s a bankok ezeket egyre többször egy az egyben lesznek kénytelenek továbbhárítani a hitelfelvevőkre.