Az építkezés fázisai ?
Az építkezés fázisai ?

Próbáld ki online, hogyan mutat a falon a vakolat!

2024.12.12

A Cemix új fejlesztése segítségével már a vakoláshoz, színezéshez kiválasztott termékek megvásárlása előtt megnézhetjük, hogy azok miként festenének a homlokzaton. A veszprémi cég honlapján elérhető funkcióval a szín és a struktúra kiválasztása után különböző fényviszonyok között tesztelhetjük elképzelésünket.

A hőszigetelt falrendszerek külső lezáró rétegét a legtöbb esetben a színezővakolat képezi. Ez határozza meg leginkább az épület megjelenését, és bár pofonegyszerűnek tűnhet a feladat, téved, aki azt gondolja, hogy a kívánt végeredményhez elég a megfelelő színt kiválasztani.

 

Mire figyeljünk a homlokzati szín kiválasztásánál?

A döntésnél számos tényezőt kell figyelembe venni. Az első, és talán legfontosabb a környezettel, az utcaképpel és az épület egyéb részeivel való összhang. Itt olyan apróságokra is érdemes gondolni, mint a lábazat, a cserép, a nyílászárók, a faburkolatok vagy a fényviszonyok.

Ökölszabálynak számít az is, hogy két-három eltérő színnel és különböző formák alkalmazásával hangsúlyosabbá, szebbé lehet tenni a homlokzatot. Túl sok szín használatával azonban ellentétes hatást érhetünk el, ezért ez nem ajánlott.

 

A struktúra és a textúra jelentősége

A külső megjelenést a színezővakolat struktúrája, vagyis felhordáskor felvett textúrája is lényegesen befolyásolhatja. Részben azért, mert megváltoztatja a színről alkotott összbenyomást. A struktúra alapvetően a termék szemcseösszetételéből adódik, de a kivitelezés során ez tovább formálható. Magyarországon a legnépszerűbb alapstruktúrák közé a kapart, a dörzsölt és a spricc elnevezésűek tartoznak, de ismertek még többek között a cuppantott, a kanálmintás és a géppel szórt technikák is.

A struktúra megjelenését és hangsúlyosságát a szemcsék mérete nagymértékben befolyásolja. A kültéri színezővakolatok 1,5 mm-es szemcsemérettől kezdődnek, de a környezeti hatásokkal szembeni ellenállás szempontjából a legalább 2 mm-es változat használata javasolt.

Figyelembe kell azonban venni, hogy minél nagyobb szemcseméretet használunk, annál markánsabb lesz a struktúra, és annál sötétebbé válik a vakolt felület. Ennek az a magyarázata, hogy a nagyobb szemcsék nagyobb mikroárnyékot vetnek, így jobban érvényesülnek az árnyékhatások.

 

Tényleg ilyen bonyolult a színezővakolat-választás?

A fentiekből is kiderül, hogy a döntés, vagyis a megfelelő termék kiválasztása egy olyan folyamat, amely több buktatót is magában foglal. Hiába a körültekintő tervezés, sokszor előfordul, hogy a homlokzatra felvitt színezővakolat nem a kívánt árnyalatot adja vissza, kicsit sötétebb vagy kicsit világosabb, mint amit a tulajdonos vagy a kivitelező előzetesen elképzelt.

A tévedés és a csalódás kockázatát csökkenthetjük a Cemix új fejlesztésével, amelyet a veszprémi építőanyaggyártó cég honlapján először a színezővakolat termékek adatlapján lehetett elérni. Például itt, a 2703 STRUCTUROLA PRIMO adatlapján.

A funkció segítségével kiválaszthatjuk a nekünk tetsző színárnyalatot (az Inspiration színkártya széles palettájáról), beállíthatjuk a felület struktúráját (a szemcseméret alapján), majd az élethű végeredményt egy 3D megjelenítőben tekinthetjük meg.

Ezen a bevakolt homlokzat sarokrésze látható, amit az egér segítségével jobbra-balra forgathatunk, így változtatva a fényviszonyokat és az árnyékolást. Ha látjuk, hogyan néz ki a vakolat napfényben és sötétben, nagy eséllyel megalapozottabb döntést hozhatunk.

 

Szót kell ejteni még arról is, hogy a HBW mutató alapján lehetőség van az elérhető színárnyalatok szűrésére is. Ezt a német szakirodalomból származó szakkifejezést (Hellbezugswert) leginkább talán „világossági értéknek” lehet fordítani. A mutató egy 0-tól 100-ig terjedő szám, amely egy felületről – például homlokzatról – a színkép látható tartományában visszavert fény százalékos arányát jelzi. Minél kisebb, annál több fényt nyel el a kérdéses szín, és minél nagyobb, annál világosabb (a HBW=0% a teljesen sötét).

 

Továbbfejlesztési lehetőségek

A paraméterezhető, több termékcsoportra is rászabható funkció a színezővakolatok mellett – eltérő színpalettával – a Cemix által gyártott nemesvakolatok és homlokzatfestékek adatlapján is megtalálható már. Utóbbi esetben struktúra hiányában a 3D-s fény- és árnyjáték opció nem elérhető. A cég tervei között szerepel a funkció további termékcsoportokra való kiterjesztése, illetve új beállítási lehetőségek bevezetése.

Építkezési fázis:

4. Kivitelezés elindítása

Tartsa naprakészen saját listáit, dokumentumait!
JELENTKEZZEN BE, illetve REGISZTRÁLJON!

Tennivalók listája

Lakóház építése, bővítése esetében feltétlenül keressünk szakmai segítséget, de jelentősebb felújítások esetében is ajánljuk műszaki ellenőr bevonását.

Bővebben >>>>

Jogszabály írja elő, hogy mikor kötelező a kiviteli terv, de ezen kívül is lehetnek olyan szerkezetek, amiket érdemes ilyen részletességgel megterveztetni.

Bővebben >>>>

Az ismerősök ajánlása nem mindig válik be, érdemes referenciákat megtekinteni.

Bővebben >>>>

Érdemes néhány fontos dologra rákérdezni.

Bővebben >>>>

Legyenek az ajánlatok összehasonlíthatók, és nem biztos, hogy a legolcsóbb a legjobb.

Bővebben >>>>

A szerződés nem lehet ellentétes a kötelező jogszabályi rendelkezésekkel, de azokon kívül számos kérdésben rögzíthetik a felek megállapodását.

Bővebben >>>>

Az építési napló vezetése és a készenlétbe helyezése nem ugyanazt a kötelezettséget jelenti.

Bővebben >>>>

Az építési napló vezetése nem „felesleges macera”; ha a kivitelező nagyon szeretné ezt elkerülni, akkor valószínűleg a felelősség alól is mentesülni akar.

Bővebben >>>>

Ha elrontjuk az épület helyét vagy méretét, akkor végzetes, csak milliókban mérhető kárt okozhatunk magunknak.

Bővebben >>>>

Minden elvégzett munkát utólag is tud ellenőrizni a műszaki ellenőr, különösen ha ebben a tulajdonostól is segítséget kap.

Bővebben >>>>

Letölthető dokumentumok

A megbízónak és a vállalkozónak is nagy segítség lehet az a szerződésminta, amit kifejezetten a felújítási munkákhoz, valamint és a bővítéssel nem járó tetőtér-beépítési munkákhoz állítottunk össze.

Sokat segíthet a szerződésminta alkalmazásához, illetve általában a felújítási és tetőtér-beépítési munkálatok előkészítéséhez, ha Ön videófelvételről meghallgatja dr. Jámbor Attila ügyvéd előadását, melyet az Építési jog 2021 című online konferencián tartott, kifejezetten ebben a témakörben. A szerződésminta megrendelői most ezt a – több mint 45 perces – előadást is megnézhetik. 

Ha Önnek már van érvényes megrendelése a szerződésmintára, akkor azt szabadon letöltheti – ehhez lépjen be az oldalra felhasználónevével és jelszavával! 

Ha most szeretné megrendelni, kattintson az alábbi gombra (kattintás után az Artifex Kiadó webshopjában tudja folytatni a megrendelési folyamatot):

Megrendelem

Ha megrendelés előtt még bővebben tájékozódna a szerződésmintáról és a videóelőadásról, akkor IDE KATTINTVA TALÁL TÖBB INFORMÁCIÓT >> 
 

Bővebben >>>>

Az egyszerű bejelentésre vonatkozó hatályos szabályoknak megfelelően milyen részekből kell állnia a kivitelezési dokumentációnak? Huszti István okl. építészmérnök egy 2020. februári szakmai konferencián tartott erről előadást, melyben kitér arra is, hogy a dokumentáció tekintetében mi a tervező felelőssége. 

Az előadás videófelvételét bruttó 1780 Ft befizetésével meg lehet tekinteni. A hozzáférés időtartama: 1 hónap.

Ha szeretné megrendelni, kattintson az alábbi gombra! (A kattintás után Önt átirányítjuk az Artifex Kiadó webáruházába - a megrendelési folyamat ott folytatható.)

 

Bővebben >>>>

Jellemző hibák

Nem elég néhány sort papírra vetni.

Bővebben >>>>

A tervezés során újabb megoldandó műszaki problémák merülhetnek fel.

Bővebben >>>>

Aki például egy kerítést jól megépít, nem biztos, hogy házat is tud.

Bővebben >>>>

Negyven centiméterrel magasabbra került a ház, mint ahogy tervezték.

Bővebben >>>>

A hőszigetelés már „belógott” volna a be nem építhető oldalkertbe.

Bővebben >>>>