2021.07.23 | Szerző: Dr. Püski András
Egy család számára az építkezés, vagy egy nagyobb volumenű felújítás sokszor a legnagyobb anyagi megterhelést jelenti. A jelenlegi helyzet ezt az állapotot csak tetőzi azzal, hogy az építőanyagok és munkadíjak drasztikusan megdrágultak. A beruházások finanszírozása sok esetben hitelből történik, a folyamatos drágulás miatt az igényelt hitelösszegek is egyre nőnek.
Ha az építkezés vagy felújítás alatt, akár az épület, akár a beépítésre váró anyagok kárt szenvednek, megfelelő biztosítási védelem hiányában, senki nem fogja megtéríteni a kárt. Nagyon fontos, hogy az építési teljesítés a lehető legteljesebb körben biztosított legyen.
A biztosító társaságok csak viharkárra, több mint 6 milliárd forintot fizettek ki, egyetlen év alatt. A viharkárok miatti kifizetések, évről-évre, milliárdos nagyságrendben emelkednek. Az időjárási viszonyok egyre szélsőségesebbek, egy folyamatban lévő építkezésben, a beépítésre váró drága anyagokban pedig könnyedén tesz súlyos károkat egy vihar, vagy akár egy tűzesemény.
Nem! Sokan abban a téves és veszélyes nyugalomban vannak, hogy egy hagyományos lakásbiztosítás a megfelelő védelem építkezés és felújítás esetén. A lakásbiztosítások önmagukban nem fedezik az új, épülő ingatlanokban vagy a meglévők bővítése során keletkezett károkat. Egyes lakásbiztosítások kiegészíthetők építés-szerelés (ÉPSZER) fedezettel is, amely megoldást jelenthet. Viszont itt fontos kiemelni, hogy ebben az esetben is fontos az adatokat naprakészen tartani és jelenteni a biztosító felé.
A kockázataink magas lefedettségét akkor érhetjük el, ha a beruházásra lakossági ÉPSZER biztosítást kötünk. A biztosítási fedezet kiterjed biztosított épületek, épületrészek, építmények szerkezetileg kész állagára, azok beépített és még be nem épített alkotórészeire és tartozékaira, valamint az épületfelszerelési tárgyakra.
A biztosítás kiterjed az épületekre, a beépítésre váró és beépített épülettartozékokra, épületvillamossági, épületgépészeti berendezésekre, valamint a munkavégzés eszközeire is.
A biztosítási összeg tartalmazza a biztosított vagyontárgyak értékét és a kivitelezés költségeit is. Az ÉPSZER biztosítás, hitelből finanszírozott beruházásoknál kötelezően ajánlott, hiszen egy esetleges káresemény, pillanatok alatt semmisítheti meg a hitelből finanszírozott beruházást!
A nem hitelből finanszírozott beruházásoknál sem érdemes megspórolni a biztosítás elhanyagolható díját, hiszen, biztosítás nélkül, az építkezésre fordított összeg, nagyon könnyen ablakon kidobott pénz lehet!
Biztosítsa építkezését, felújítását még ma: https://www.eurosales.hu/epitkezes
Lakóház építése, bővítése esetében feltétlenül keressünk szakmai segítséget, de jelentősebb felújítások esetében is ajánljuk műszaki ellenőr bevonását.
Bővebben >>>>Jogszabály írja elő, hogy mikor kötelező a kiviteli terv, de ezen kívül is lehetnek olyan szerkezetek, amiket érdemes ilyen részletességgel megterveztetni.
Bővebben >>>>Az ismerősök ajánlása nem mindig válik be, érdemes referenciákat megtekinteni.
Bővebben >>>>Érdemes néhány fontos dologra rákérdezni.
Bővebben >>>>Legyenek az ajánlatok összehasonlíthatók, és nem biztos, hogy a legolcsóbb a legjobb.
Bővebben >>>>A szerződés nem lehet ellentétes a kötelező jogszabályi rendelkezésekkel, de azokon kívül számos kérdésben rögzíthetik a felek megállapodását.
Bővebben >>>>Az építési napló vezetése és a készenlétbe helyezése nem ugyanazt a kötelezettséget jelenti.
Bővebben >>>>Az építési napló vezetése nem „felesleges macera”; ha a kivitelező nagyon szeretné ezt elkerülni, akkor valószínűleg a felelősség alól is mentesülni akar.
Bővebben >>>>Ha elrontjuk az épület helyét vagy méretét, akkor végzetes, csak milliókban mérhető kárt okozhatunk magunknak.
Bővebben >>>>Minden elvégzett munkát utólag is tud ellenőrizni a műszaki ellenőr, különösen ha ebben a tulajdonostól is segítséget kap.
Bővebben >>>>A megbízónak és a vállalkozónak is nagy segítség lehet az a szerződésminta, amit kifejezetten a felújítási munkákhoz, valamint és a bővítéssel nem járó tetőtér-beépítési munkákhoz állítottunk össze.
Sokat segíthet a szerződésminta alkalmazásához, illetve általában a felújítási és tetőtér-beépítési munkálatok előkészítéséhez, ha Ön videófelvételről meghallgatja dr. Jámbor Attila ügyvéd előadását, melyet az Építési jog 2021 című online konferencián tartott, kifejezetten ebben a témakörben. A szerződésminta megrendelői most ezt a – több mint 45 perces – előadást is megnézhetik.
Ha Önnek már van érvényes megrendelése a szerződésmintára, akkor azt szabadon letöltheti – ehhez lépjen be az oldalra felhasználónevével és jelszavával!
Ha most szeretné megrendelni, kattintson az alábbi gombra (kattintás után az Artifex Kiadó webshopjában tudja folytatni a megrendelési folyamatot):
Ha megrendelés előtt még bővebben tájékozódna a szerződésmintáról és a videóelőadásról, akkor IDE KATTINTVA TALÁL TÖBB INFORMÁCIÓT >>
Az egyszerű bejelentésre vonatkozó hatályos szabályoknak megfelelően milyen részekből kell állnia a kivitelezési dokumentációnak? Huszti István okl. építészmérnök egy 2020. februári szakmai konferencián tartott erről előadást, melyben kitér arra is, hogy a dokumentáció tekintetében mi a tervező felelőssége.
Az előadás videófelvételét bruttó 1780 Ft befizetésével meg lehet tekinteni. A hozzáférés időtartama: 1 hónap.
Ha szeretné megrendelni, kattintson az alábbi gombra! (A kattintás után Önt átirányítjuk az Artifex Kiadó webáruházába - a megrendelési folyamat ott folytatható.)
Bővebben >>>>
Nem elég néhány sort papírra vetni.
Bővebben >>>>A tervezés során újabb megoldandó műszaki problémák merülhetnek fel.
Bővebben >>>>Aki például egy kerítést jól megépít, nem biztos, hogy házat is tud.
Bővebben >>>>Egy helyiségbővítést nem lehet „utólag lepapírozni”.
Bővebben >>>>Negyven centiméterrel magasabbra került a ház, mint ahogy tervezték.
Bővebben >>>>A hőszigetelés már „belógott” volna a be nem építhető oldalkertbe.
Bővebben >>>>
■ Hogyan alakulhatnak idén az építkezés, felújítás költségei?
■ Íme néhány módszer a csaló és kókler kivitelezők felismerésére, kiszűrésére
■ Minél drágább az építkezés, annál nagyobb károkat tud okozni a kontármunka
■ Lakossági azbesztmentesítési pályázat indul 2022. június 20-án
■ Most döntsön a felújításról, ha szeretné kihasználni a 3 milliós állami támogatást!
■ Előregyártott ház – típusterv szerint, illetve egyedi igényekre
■ Hogyan biztosítsuk a drasztikusan megdrágult építkezésünket?
■ Így ne legyen rémálom az építkezés: álomház okosan
■ Gyorsabban és kevesebb munkaerővel lehet falakat építeni a vasalt pallókkal
■ „Bespájzolják” az anyagokat az építtetők a várható áremelkedés előtt – vette észre az egyik gyártó
■ Építkezés okozta károk a szomszédos épületekben: ilyen biztosításokat köthetünk
■ Vezettessünk-e építési naplót, ha saját lakás céljára épül a házunk?
■ Családi házunk építkezésében közreműködhet-e építészmérnök rokonunk?
■ Milyen feltételekkel lehet saját magunknak („kalákában”) házat építeni?
■ Kell-e építési naplót vezetni családi ház építéséhez?
■ A szomszéd panaszait az építésfelügyelet nem köteles megvizsgálni
■ Csökkent és nőtt is az elektronikus építési napló készenlétbe helyezésének díja
■ Építési napló családi ház esetében: mi kötelező, mi nem?
■ Kivitelezési szerződésminta felújításokhoz és tetőtér-beépítésekhez – miért érdemes letölteni?
■ E-építési napló egyszerűbben (Forrás: lechnerkozpont.hu)