Magyarországon az épület ivóvízhálózatába csak olyan víztisztító építhető be, ami rendelkezik a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) ivóvízbiztonsági engedélyével, és az engedélye hatályos is. 2022 elején az NNK frissítette a forgalomból kitiltott hálózativíz-utókezelő kisberendezések (köznapi nyelven: vízszűrők) közhiteles nyilvántartását – emlékeztet az Építésijog.hu portál cikke, mely azt ajánlja a vásárlóknak, hogy időben tájékozódjanak az NNK honlapján, illetve ivóvízbiztonsági tanácsadónál. Fontos tudni, hogy Magyarországon a vízmű a vízóráig felel a csapvíz minőségéért,
a vízóra utáni vízminőségromlás már a tulajdonos vagy üzemeltető felelőssége.
Az ivóvízzel közvetlen érintkezésbe kerülő anyagokra, termékekre Magyarország területén a 201/2001. (X. 25.) Korm. rendeletben foglalt követelmények vonatkoznak. Az illetékes népegészségügyi szerv ellenőrzi ezek betartását, azaz a vízzel közvetlenül érintkező anyagok, termékek bejelentésének meglétét, a bejelentésben foglalt alkalmazási feltételek betartását, a technológiák ivóvízbiztonsági engedélyének meglétét, az engedélyben foglalt előírások teljesülését, a tájékoztatási kötelezettség betartását.
Amennyiben egy már nyilvántartásban lévő anyagot, terméket vagy ivóvízbiztonsági engedéllyel rendelkező technológiát az NNK közegészségügyi szempontból kockázatosnak ítél meg, a bejelentőt vagy engedélyest további vizsgálatokra kötelezi. Az NNK az anyagot, terméket a nyilvántartásból törli vagy az ivóvízbiztonsági engedélyt visszavonja, ha azt a további vizsgálatok eredménye indokolja. Az NNK további vizsgálatok elrendelése nélkül, haladéktalanul visszavonja az ivóvízbiztonsági engedélyt, illetve törli az anyagot, terméket a nyilvántartásból, ha a közegészségügyi kockázat olyan magas, hogy a kockázatcsökkenés lehetősége a további vizsgálatok eredményétől sem várható.
Az ENGEDÉLLYEL RENDELKEZŐ VÍZTISZÍTÓKRÓL az NNK közhiteles nyilvántartást vezet, ami ide kattintva elérhető.
A TILTÓ HATÁROZAT ALATT ÁLLÓ VÍZTISZTÍTÓ ÉS VÍZADAGOLÓ berendezésekről szintén elérhető a közhiteles nyilvántartás, ide kattintva.
Az Építésijog.hu szerzője arra is felhívja a figyelmet, hogy
a nem megfelelő víztisztító választása többet árt, mint használ.
Ugyanis a hálózati vízadagolók és ballonos adagolók maguk is ronthatják a vízminőséget, ha nem rendelkeznek engedéllyel, vagy ha azokat nem tartják megfelelően karban. A vízadagolókat az ivóvízbiztonsági engedélyben leírtak szerint kell karbantartani.
A cikk mindezeken túl külön is kitér a csapvíz ólomtartalmával kapcsolatos kockázatokra; ide kattintva erről is lehet olvasni.