2021.09.21
Ha hőszigetelést teszünk a házra, ezzel értelemszerűen megnöveljük az épület külső méreteit – ennek aztán jogi következményei is lehetnek… Előfordulhat, hogy így már nem lesz meg mondjuk az előkert előírt minimális mérete, illetve – oldalhatáron álló ház esetében – akár a szomszéd telekre is átterjeszkedhet a szigetelés. Megtehetjük ezt vagy sem? 2021 júliusában változtak az erre vonatkozó jogszabályok; nézzük meg, mik most a lehetőségek.
Kezdjük az „építési telek” és az „építési hely” fogalmának tisztázásával! Az építési hely az építési telken belül az a területrész, amire az épületünket elhelyezhetjük. A „beépítési mód” pedig azt jelenti, hogy az építési hely hogyan helyezkedik el a telken belül. A „szabadon álló” beépítési mód esetén például elő van írva, hogy a kerítés és az épület között mekkora szabad helyet kell hagynunk (vagyis meg van adva az előkert, az oldalkert és a hátsó kert szélességének minimális értéke), az „oldalhatáron álló” beépítési mód esetén az épület közvetlenül odasimul a telek határához.
Ha egy adott telekre berajzoljuk azokat a határvonalakat, amelyek a fent említett szabadon hagyandó területekhez tartoznak, akkor ezek a vonalak fogják kijelölni az építési helyet. Az OTÉK (vagyis az országos településrendezési és építési követelményekről szóló kormányrendelet) 2021. júliusi módosításai pontosították, hogy ezeket a határvonalakat miképpen kell kijelölni, s ezzel eloszlattak néhány korábbi bizonytalanságot.
Fontos tudni, hogy az építési határvonal az épület végleges külső – vakolt vagy burkolt – felületére vonatkozik. Itt azonban fölmerül a kérdés: mi a helyzet akkor, ha utólag hőszigeteljük a már meglévő házat? Ez esetben átléphetjük az előírt építési határvonalakat? A válasz lényegében: igen. Utólagos hőszigetelés esetén megengedett, hogy ennyivel csökkentsük az elő-, oldal- vagy hátsó kert szélességét az adott helyen. Sőt, amennyiben az utca vonalával határosan épült meg a ház, akkor a szigetelés vastagságával akár a közterület rovására is kiterjeszkedhetünk.
A legkényesebb kérdés nyilvánvalóan az, amikor a szomszéd telkével határos az („oldalhatáron álló” módon épített) házunk. Vajon ilyenkor „átlóghat” a szigetelésünk a szomszéd telekre? Korábban a jogszabályok kizárták ezt a lehetőséget, azon az alapon, hogy másvalakinek a tulajdonában lévő telekre nem építkezhetünk. 2021. július 16-tól azonban érvényben van az a rendelet, ami megteremti ennek a jogi lehetőségét:
az új jogszabály szerint a szomszédos ingatlan tulajdonosának hozzájárulása esetén átnyúlhat a szomszédba a hőszigetelés.
Ha tehát a szomszéddal sikerül megállapodnunk, akkor nincs semmilyen jogi akadálya, hogy arról az oldalról (is) hőszigetelés kerüljön a házra. És ha nem sikerül megállapodni, vagyis ha a szomszéd tulajdonos nem hajlandó megadni a kért hozzájárulást…? Ebben az esetben sincs feltétlenül veszve minden. Az ily módon előálló jogvitában – mely akár bírósági perhez is vezethet – mi hivatkozhatunk jogos igényünkre, illetve akár közérdekre is (az energiatakarékosságra és a környezetvédelemre), a szomszéd pedig a saját érdekeire, például arra, hogy ily módon csökkenni fog a telke mérete, illetve értéke. Végső soron a bíróság dönthet egy ilyen vitában – ekkor ez a döntés pótolhatja a szomszéd hozzájáruló nyilatkozatát. Persze ez esetben is kérdés, hogy a kivitelezők hogyan fognak bemenni a szomszéd telekre, hogy a szigetelést elkészítsék… Mindenképpen érdemes tehát megegyezésre törekednünk a vita kiélezése helyett (akárcsak az építési jog – és az élet – sok más területén).
Hangsúlyozzuk, hogy a fentiek kizárólag az utólagos hőszigetelésre vonatkoznak! Ha új házat építünk, annak mindenestül – a hőszigeteléssel, vakolattal stb. együtt – bele kell férnie az „építési hely” területébe.
A fentiekkel kapcsolatban átfogóbb és részletesebb – a pontos jogszabályhelyeket is bemutató – ismertető olvasható az Építésijog.hu oldalon. (A cikk az előfizetők számára elérhető.)
Már az igények pontos megfogalmazásában is sokat segíthet a szakember.
Bővebben >>>>Érdemes azokra is hallgatni, akik már dolgoztattak a javasolt tervezővel.
Bővebben >>>>A nekünk tetsző stílusban épült házakat érdemes megnézni.
Bővebben >>>>Az építészkamarai névjegyzékben kell szerepelnie.
Bővebben >>>>A legtöbb esetben ezt az építészre bízhatjuk.
Bővebben >>>>Ekkor kell minél jobban pontosítanunk, hogy milyen házat szeretnénk és mennyit tudunk rákölteni.
Bővebben >>>>Ki tartja a kapcsolatot a hatósággal?
Bővebben >>>>Részletek hamarosan…
Bővebben >>>>Részletek hamarosan…
Bővebben >>>>Itt javasoljuk az „Energia és komfort” fázis, illetve az ahhoz tartozó Tennivalók listájának tanulmányozását.
Bővebben >>>>Itt javasoljuk a „Falak, tetők, nyílászárók” fázis, illetve az ahhoz tartozó Tennivalók listájának tanulmányozását.
Bővebben >>>>Itt javasoljuk a „Burkolás, festés, belső tér” fázis, illetve az ahhoz tartozó Tennivalók listájának tanulmányozását.
Bővebben >>>>... tartalom hamarosan ...
Bővebben >>>>A szerződésminta – mely az egyszerű bejelentéssel létesíthető lakóépületek tervezéséhez alkalmazható – a hatályos jogszabályoknak megfelelő rendelkezések alapján készült.
Bővebben >>>>Milliókba kerülhet egy későbbi átalakítás.
Bővebben >>>>Ha túl alacsony díj, érdemes gyanakodni…
Bővebben >>>>Az építésznek meg kell értenie az építtető igényeit.
Bővebben >>>>A megrendelő – elegendő pénz híján – nem tudta megépíttetni a házat.
Bővebben >>>>Részletek hamarosan ...
Bővebben >>>>... tartalom hamarosan ...
Bővebben >>>>A kazánházba nem fértek be a szükséges berendezések.
Bővebben >>>>Részletek hamarosan…
Bővebben >>>>
■ Tervezzen még több napfényt ügyfelei életébe!
■ Útmutató egy szerethető tetőtérhez
■ Felújító vakolatok alkalmazása nedves és sóterhelt falazatok esetén
■ Lehetetlen nem észrevenni ezt a gyöngyházfényű csempékkel borított házat
■ Online tervezőprogrammal próbálgathatjuk, milyen pergola illik legjobban a házunkhoz és kertünkhöz
■ Elegáns és időjárásálló homlokzatburkoló kompaktlemez
■ Íme néhány módszer a csaló és kókler kivitelezők felismerésére, kiszűrésére
■ Néhány külföldi ház az izgalmas ötleteket kereső építkezőknek
■ Környezettudatos választás: száz százalékban újrahasznosított anyagból készült ablakprofilok
■ Akár tégla- vagy kőhatású felületek is létrehozhatók a számtalan színben és szemcseméretben kapható dekorvakolattal
■ Milyen helyi építési szabályokat (nem) kötelező figyelembe venniük az egyszerű bejelentéssel építkezőknek?
■ „Átlóghat”-e a szomszéd telekre a házunk hőszigetelése?
■ Új településrendezési és településképi szabályok léptek hatályba 2021 júliusától
■ Lakásonként egy parkolóhelynél többet már az önkormányzatok sem követelhetnek meg
■ Jelentősen átalakul a helyi építési szabályozás rendszere
■ Még egy évvel eltolták a szigorítást az energetikai követelményekben!
■ 2021 januárjától hatályba lépő új épületenergetikai előírások 12 + 1 pontban (Utolsó frissítés: 2022. január 12.)
■ Magánszemélyeknek és kkv-knak ingyenessé váltak a közműbekötések
■ Épületek magassági értékeinek számítása. Épületmagasság, építménymagasság
■ 05.1. A tervező feladata, felelőssége