Az építkezés fázisai ?
Az építkezés fázisai ?

„Átlóghat”-e a szomszéd telekre a házunk hőszigetelése?

2021.09.21

Ha hőszigetelést teszünk a házra, ezzel értelemszerűen megnöveljük az épület külső méreteit – ennek aztán jogi következményei is lehetnek… Előfordulhat, hogy így már nem lesz meg mondjuk az előkert előírt minimális mérete, illetve – oldalhatáron álló ház esetében – akár a szomszéd telekre is átterjeszkedhet a szigetelés. Megtehetjük ezt vagy sem? 2021 júliusában változtak az erre vonatkozó jogszabályok; nézzük meg, mik most a lehetőségek.

 

 

Kezdjük az „építési telek” és az „építési hely” fogalmának tisztázásával! Az építési hely az építési telken belül az a területrész, amire az épületünket elhelyezhetjük. A „beépítési mód” pedig azt jelenti, hogy az építési hely hogyan helyezkedik el a telken belül. A „szabadon álló” beépítési mód esetén például elő van írva, hogy a kerítés és az épület között mekkora szabad helyet kell hagynunk (vagyis meg van adva az előkert, az oldalkert és a hátsó kert szélességének minimális értéke), az „oldalhatáron álló” beépítési mód esetén az épület közvetlenül odasimul a telek határához. 

Ha egy adott telekre berajzoljuk azokat a határvonalakat, amelyek a fent említett szabadon hagyandó területekhez tartoznak, akkor ezek a vonalak fogják kijelölni az építési helyet. Az OTÉK (vagyis az országos településrendezési és építési követelményekről szóló kormányrendelet) 2021. júliusi módosításai pontosították, hogy ezeket a határvonalakat miképpen kell kijelölni, s ezzel eloszlattak néhány korábbi bizonytalanságot. 

Fontos tudni, hogy az építési határvonal az épület végleges külső – vakolt vagy burkolt – felületére vonatkozik. Itt azonban fölmerül a kérdés: mi a helyzet akkor, ha utólag hőszigeteljük a már meglévő házat? Ez esetben átléphetjük az előírt építési határvonalakat? A válasz lényegében: igen. Utólagos hőszigetelés esetén megengedett, hogy ennyivel csökkentsük az elő-, oldal- vagy hátsó kert szélességét az adott helyen. Sőt, amennyiben az utca vonalával határosan épült meg a ház, akkor a szigetelés vastagságával akár a közterület rovására is kiterjeszkedhetünk. 

A legkényesebb kérdés nyilvánvalóan az, amikor a szomszéd telkével határos az („oldalhatáron álló” módon épített) házunk. Vajon ilyenkor „átlóghat” a szigetelésünk a szomszéd telekre? Korábban a jogszabályok kizárták ezt a lehetőséget, azon az alapon, hogy másvalakinek a tulajdonában lévő telekre nem építkezhetünk. 2021. július 16-tól azonban érvényben van az a rendelet, ami megteremti ennek a jogi lehetőségét: 

az új jogszabály szerint a szomszédos ingatlan tulajdonosának hozzájárulása esetén átnyúlhat a szomszédba a hőszigetelés. 

Ha tehát a szomszéddal sikerül megállapodnunk, akkor nincs semmilyen jogi akadálya, hogy arról az oldalról (is) hőszigetelés kerüljön a házra. És ha nem sikerül megállapodni, vagyis ha a szomszéd tulajdonos nem hajlandó megadni a kért hozzájárulást…? Ebben az esetben sincs feltétlenül veszve minden. Az ily módon előálló jogvitában – mely akár bírósági perhez is vezethet – mi hivatkozhatunk jogos igényünkre, illetve akár közérdekre is (az energiatakarékosságra és a környezetvédelemre), a szomszéd pedig a saját érdekeire, például arra, hogy ily módon csökkenni fog a telke mérete, illetve értéke. Végső soron a bíróság dönthet egy ilyen vitában – ekkor ez a döntés pótolhatja a szomszéd hozzájáruló nyilatkozatát. Persze ez esetben is kérdés, hogy a kivitelezők hogyan fognak bemenni a szomszéd telekre, hogy a szigetelést elkészítsék… Mindenképpen érdemes tehát megegyezésre törekednünk a vita kiélezése helyett (akárcsak az építési jog – és az élet – sok más területén). 

Hangsúlyozzuk, hogy a fentiek kizárólag az utólagos hőszigetelésre vonatkoznak! Ha új házat építünk, annak mindenestül – a hőszigeteléssel, vakolattal stb. együtt – bele kell férnie az „építési hely” területébe. 

A fentiekkel kapcsolatban átfogóbb és részletesebb – a pontos jogszabályhelyeket is bemutató – ismertető olvasható az Építésijog.hu oldalon. (A cikk az előfizetők számára elérhető.) 

 

Építkezési fázis:

6. Energia és komfort

Tartsa naprakészen saját listáit, dokumentumait!
JELENTKEZZEN BE, illetve REGISZTRÁLJON!

Tennivalók listája

Érdemes már a tervezés elején, a koncepcióterv fázisában elvégeztetni a számítást az építész, az épületgépész és az elektromos tervező bevonásával.

Bővebben >>>>

Érdemes több változatot is végiggondolni.

Bővebben >>>>

A légzárásra is figyelni kell.

Bővebben >>>>

Meglepően sok energiát meg lehet takarítani külső árnyékolókkal.

Bővebben >>>>

Az ablakokon át a lakásba érkező hőenergiát is hasznosítani lehet.

Bővebben >>>>

Az energiaforrások mellett a karbantartási igény és egyéb szempontok is fontosak.

Bővebben >>>>

Rendelet írja elő, hogy mit kötelező szabályozni.

Bővebben >>>>

Gondoljuk a karbantartásra és a fertőzésmentességre is.

Bővebben >>>>

A levegőbevezetést is lehet célszerűen szabályozni.

Bővebben >>>>

Ma már kötelező megvizsgálni az alternatív rendszerek alkalmazásának lehetőségét.

Bővebben >>>>

Takarékoskodhatunk, ha nem (csak) a vezetés vízzel öntözzük a kertet.

Bővebben >>>>

Gondoljuk át, mi az útjuk a különböző hulladékoknak.

Bővebben >>>>

Így találhatjuk meg hatékonyan az újabb megtakarítási lehetőségeket.

Bővebben >>>>

Ne csak az autó(k), hanem a kerékpárok tárolására is gondoljunk.

Bővebben >>>>

A beépített szerkezetek, padlók, bútorlapok, festékek és lakkok kipárolgása is gondot okozhat.

Bővebben >>>>

Az ivóvíz a vezetékben szennyeződhet, akár ólommal vagy arzénnal is.

Bővebben >>>>

Lehetőleg ne legyen olyan helyiségünk, amibe nem juthat napfény.

Bővebben >>>>

Ma már egy helyiségben általában legalább két-háromféle különböző megvilágítást használunk.

Bővebben >>>>

Sok múlik az egyéni igényeken.

Bővebben >>>>

Minél többet fogunk otthon dolgozni, tanulni, pihenni, annál fontosabb ez a szempont.

Bővebben >>>>

Törekedjünk az egészségre ártalmatlan anyagok használatára.

Bővebben >>>>

Bizonyítottan jó hatásuk van a beltéri növényeknek, természetes textúráknak.

Bővebben >>>>

Érdemes átgondolni a különböző otthoni tevékenységek helyigényét és atmoszféráját.

Bővebben >>>>

Amikor új otthonba költözünk, új lakóközösségbe is érkezünk

Bővebben >>>>

Ha fontos a garancia az átlag feletti minőségre...

Bővebben >>>>

A kivitelezési költségek mellett az üzemeltetési költségeket is vegyük figyelembe.

Bővebben >>>>

Letölthető dokumentumok

Az Építésijog.hu portál szerzői összegyűjtötték az épületenergetika területéhez kapcsolódó, a szakmai gyakorlatban már felmerült legfontosabb kérdéseket ("Gyakran Ismételt Kérdések" = GYIK), és hatályos jogszabályok – illetve saját szakmai mérlegelésük – alapján választ adnak ezekre.

Bővebben >>>>

Jellemző hibák

A csapvíz ólomtartalma meghaladta a megengedett határértéket.

Bővebben >>>>

A szerelvényből kémiai szennyezők oldódtak ki.

Bővebben >>>>

A fertőzés miatt egy egész városrész vize egy hétig ihatatlan volt.

Bővebben >>>>

A kivitelező ilyen kérdésben ne döntsön a tervező vagy a műszaki ellenőr nélkül.

Bővebben >>>>

Előre gondoljuk át, hogy lehet-e több szobára szükségünk.

Bővebben >>>>