Mint az epitesijog.hu cikke felhívja a figyelmet, az energetikai tanúsítvány igazoló okirat, amely az épületnek vagy önálló rendeltetési egységnek jogszabályban meghatározott számítási módszerrel meghatározott energetikai teljesítőképességét tartalmazza [1997. évi LXXVIII. törvény 2. § 20. pont].
Energetikai besorolások
Az épületeket és önálló rendeltetési egységeket a 12 energetikai osztály egyikébe sorolják. 2016. január 1 óta az energetikai osztály jelölése két betűs [176/2008. (VI. 30.) Korm. rend. 3. melléklet].
- AA++ Minimális energiaigényű
- AA+ Kiemelkedően nagy energiahatékonyságú
- AA Közel nulla energiaigényre vonatkozó követelménynél jobb
- BB Közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeknek megfelelő
- CC Korszerű
- DD Korszerűt megközelítő
- EE Átlagosnál jobb
- FF Átlagos
- GG Átlagost megközelítő
- HH Gyenge
- II Rossz
- JJ Kiemelkedően rossz
Fontos, hogy 2021. január 1-től a BB (Közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeknek megfelelő) kategória abban az esetben adható meg, ha az épület energiaigényét az összesített energetikai jellemző méretezett értékéhez viszonyítva legalább 25%-os mennyiségben olyan megújuló energiaforrásból biztosítják, amely az épületben keletkezik, az ingatlanról származik, a közelben előállított vagy az országos hálózatból vett elektromos áram összetevője.
Abban az esetben, ha a kötelező alternatív rendszerek vizsgálata szerint a műszaki, gazdasági feltételek a minimális megújuló energia részarány teljesítésére nem adottak, a minimális megújuló energiára vonatkozó követelmény megnövelt energiahatékonysággal is teljesíthető. Ez a szerkezetekre előírt általános energetikai követelményeknél szigorúbban hőszigetelt épületet eredményez, akár megújuló energia nélkül. A követelményekről bővebben ide kattintva olvashat [7/2006. (V. 24.) TNM rend. 6. melléklet].
„AA” vagy annál jobb besorolás csak részletes számítási módszerrel vagy dinamikus szimulációval alátámasztott módon adható [176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet 3. melléklet].
Elmondható tehát, hogy az energetikai számításra/tanúsításra vonatkozó jogszabályok az összesített energetikai jellemző arányán felül további feltételekhez kötik az egyes energetikai osztályok elérését.
Ezért fontos, hogy a tanúsítás helyszíni felmérés alapján történjen
Az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló rendelet hiányosnak tűnhet abból a szempontból, hogy nem tartalmaz előírást a helyszíni szemle lefolytatásának kötelezőségére. Mindazonáltal a szövegezésből egyértelműen kiderül, hogy a helyszíni szemle része kell, hogy legyen az energetikai tanúsításnak és anélkül a tanúsítvány nem készíthető el szakszerűen [176/2008. (VI. 30.) Korm. rend. 3. melléklet].
A fotódokumentáció követelményei
Az alátámasztó munkarésznek kötelező tartalmi része
a helyszínen készített fotódokumentáció melléklet
[176/2008. (VI. 30.) Korm. rend. 2. melléklet].
A fotók vonatkozásában az alábbi előírások olvashatóak:
A számítással végzett tanúsítás esetén legalább 1200x1600 pixel felbontású éles, értelmezhető, nappali fényben, a tanúsítás tárgyáról készült fotók:
- egész épület tanúsítása esetében minden homlokzatról egy fotó;
- több lakásos épületben lévő különálló lakás önálló rendeltetési egység tanúsítása esetében azt kívülről ábrázoló fotó, kivéve tetőtér beépítését;
- jellemző hőleadót és annak szabályozását ábrázoló fotó;
- jellemző ablak fotója;
- egész épület tanúsítása esetén távfűtéssel ellátott épületek kivételével a hőtermelő és hőtároló vagy más ilyen funkciót ellátó berendezés valóságban beépített helyzetet ábrázoló fotó;
- megújuló energiájú gépészet (pl. napkollektor, fotovillamos áramfejlesztő) alkalmazása esetén azok fotója;
- belsőoldali hőszigetelés alkalmazása esetén egy ablak belső ablakkávájának és könyöklőjének, -valamint a belső falfödém csatlakozásának fotója.
Értelmezhetjük úgy is, hogy a megrendelő is el tudja készíteni e fotókat, azonban - mint arra az epitesijog.hu szerzője írja - vélhetően nem ez volt a jogalkotó szándéka, hiszen a laikus tulajdonos nem tudja egyértelműen beazonosítani, hogy miről kötelező fényképet készíteni.
A korszerűsítési javaslatok követelményei
A tanúsítvány javaslatot tartalmaz az épület vagy önálló rendeltetési egység energiahatékonyságának költségoptimalizált szintjére vagy költséghatékony növelésére, kivéve, ha az épület vagy az önálló rendeltetési egység energiahatékonyságának költséghatékony növelésére nincs ésszerű lehetőség a Rend.-ben meghatározott követelményekhez képest [176/2008. (VI. 30.) Korm. rend. 6. § (4) bek.].
A 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet 2. melléklete szerint: „a helyszíni szemle alapján a tanúsító megállapítja, hogy az adott épület(rész) primer energiafogyasztásának csökkentésére milyen ésszerű lehetőség kínálkozik.”
Fenti jogszabályhelyek alapján egyértelmű, hogy a korszerűsítési javaslatok megadása érdekében helyszíni bejárást kell tartani.
Az építtetőre és tulajdonosra vonatkozó előírások
A 176/2008. Korm. rendelet az alábbi előírást tartalmazza: „Az építtető, illetve a tulajdonos biztosítja a tanúsítás elvégzéséhez szükséges dokumentumokat, számlákat, a szükség szerinti mérések, ellenőrzések elvégzésének helyszíni feltételeit és a szükséges mértékű közreműködést.” [176/2008. (VI. 30.) Korm. rend. 4. § (5) bek].
A kormányrendelet tehát építtetőre, tulajdonosra vonatkozóan meghatározza, hogy az ingatlan felméréséhez szükséges helyszíni szemle feltételeit biztosítania kell.
Nehezen képzelhető el, hogy a jogalkotó úgy kötelezte az építtetőt, tulajdonost a helyszíni szemle lehetővé tételére, hogy magát a helyszíni szemlét nem várta el a tanúsítástól - vonja le a következtetést a cikk.
Előírások új épület építése esetén
Új épület építése esetén az energetikai tanúsítást a kivitelezési dokumentáció és az építési napló részét képező felelős műszaki vezetői nyilatkozat alapján kell végezni, ha a felelős műszaki vezető igazolja, hogy az épület a kivitelezési dokumentáció és a hozzá tartozó energetikai számításban figyelembe vett méreteknek, adatoknak és anyagjellemzőnek megfelelően valósult meg és a tervezett műszaki jellemzőjű épülettechnikai berendezéseket szerelték be.
Tehát új épület használatbavétele esetén a kivitelezési dokumentáció és a felelős műszaki vezetői nyilatkozat alapján kell végezni a tanúsítást. A valóságban azonban
a megvalósult épület hőszigetelése, szerkezetei, és épülettechnikai rendszere is eltérhet a tervdokumentációban rögzített tartalomtól.
Egyes esetekben a tervdokumentáció műszaki tartalmában is ellentmondások találhatóak. Ezen ellentmondások feloszlatásában fontos szerepet játszik a helyszíni szemle szakszerű lefolytatása [176/2008. (VI. 30.) Korm. rend. 5. § (1) bek].
Forrás és további információk: epitesijog.hu