2023.05.11
Egyre több a nem szakszerűen elkészített energetikai tanúsítvány - ilyenkor a tanúsító például nem végez helyszíni bejárást, vagy az általa készített tanúsítvány nem tükrözi a valóságnak megfelelő állapotokat. Az epitesijog.hu portál összegyűjtött néhány szempontot: hogyan kell, illetve miért fontos szakszerű energetikai tanúsítványt készíteni?
Mint az epitesijog.hu cikke felhívja a figyelmet, az energetikai tanúsítvány igazoló okirat, amely az épületnek vagy önálló rendeltetési egységnek jogszabályban meghatározott számítási módszerrel meghatározott energetikai teljesítőképességét tartalmazza [1997. évi LXXVIII. törvény 2. § 20. pont].
Az épületeket és önálló rendeltetési egységeket a 12 energetikai osztály egyikébe sorolják. 2016. január 1 óta az energetikai osztály jelölése két betűs [176/2008. (VI. 30.) Korm. rend. 3. melléklet].
Fontos, hogy 2021. január 1-től a BB (Közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeknek megfelelő) kategória abban az esetben adható meg, ha az épület energiaigényét az összesített energetikai jellemző méretezett értékéhez viszonyítva legalább 25%-os mennyiségben olyan megújuló energiaforrásból biztosítják, amely az épületben keletkezik, az ingatlanról származik, a közelben előállított vagy az országos hálózatból vett elektromos áram összetevője.
Abban az esetben, ha a kötelező alternatív rendszerek vizsgálata szerint a műszaki, gazdasági feltételek a minimális megújuló energia részarány teljesítésére nem adottak, a minimális megújuló energiára vonatkozó követelmény megnövelt energiahatékonysággal is teljesíthető. Ez a szerkezetekre előírt általános energetikai követelményeknél szigorúbban hőszigetelt épületet eredményez, akár megújuló energia nélkül. A követelményekről bővebben ide kattintva olvashat [7/2006. (V. 24.) TNM rend. 6. melléklet].
„AA” vagy annál jobb besorolás csak részletes számítási módszerrel vagy dinamikus szimulációval alátámasztott módon adható [176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet 3. melléklet].
Elmondható tehát, hogy az energetikai számításra/tanúsításra vonatkozó jogszabályok az összesített energetikai jellemző arányán felül további feltételekhez kötik az egyes energetikai osztályok elérését.
Az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló rendelet hiányosnak tűnhet abból a szempontból, hogy nem tartalmaz előírást a helyszíni szemle lefolytatásának kötelezőségére. Mindazonáltal a szövegezésből egyértelműen kiderül, hogy a helyszíni szemle része kell, hogy legyen az energetikai tanúsításnak és anélkül a tanúsítvány nem készíthető el szakszerűen [176/2008. (VI. 30.) Korm. rend. 3. melléklet].
Az alátámasztó munkarésznek kötelező tartalmi része
a helyszínen készített fotódokumentáció melléklet
[176/2008. (VI. 30.) Korm. rend. 2. melléklet].
A fotók vonatkozásában az alábbi előírások olvashatóak:
A számítással végzett tanúsítás esetén legalább 1200x1600 pixel felbontású éles, értelmezhető, nappali fényben, a tanúsítás tárgyáról készült fotók:
Értelmezhetjük úgy is, hogy a megrendelő is el tudja készíteni e fotókat, azonban - mint arra az epitesijog.hu szerzője írja - vélhetően nem ez volt a jogalkotó szándéka, hiszen a laikus tulajdonos nem tudja egyértelműen beazonosítani, hogy miről kötelező fényképet készíteni.
A tanúsítvány javaslatot tartalmaz az épület vagy önálló rendeltetési egység energiahatékonyságának költségoptimalizált szintjére vagy költséghatékony növelésére, kivéve, ha az épület vagy az önálló rendeltetési egység energiahatékonyságának költséghatékony növelésére nincs ésszerű lehetőség a Rend.-ben meghatározott követelményekhez képest [176/2008. (VI. 30.) Korm. rend. 6. § (4) bek.].
A 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet 2. melléklete szerint: „a helyszíni szemle alapján a tanúsító megállapítja, hogy az adott épület(rész) primer energiafogyasztásának csökkentésére milyen ésszerű lehetőség kínálkozik.”
Fenti jogszabályhelyek alapján egyértelmű, hogy a korszerűsítési javaslatok megadása érdekében helyszíni bejárást kell tartani.
A 176/2008. Korm. rendelet az alábbi előírást tartalmazza: „Az építtető, illetve a tulajdonos biztosítja a tanúsítás elvégzéséhez szükséges dokumentumokat, számlákat, a szükség szerinti mérések, ellenőrzések elvégzésének helyszíni feltételeit és a szükséges mértékű közreműködést.” [176/2008. (VI. 30.) Korm. rend. 4. § (5) bek].
A kormányrendelet tehát építtetőre, tulajdonosra vonatkozóan meghatározza, hogy az ingatlan felméréséhez szükséges helyszíni szemle feltételeit biztosítania kell.
Nehezen képzelhető el, hogy a jogalkotó úgy kötelezte az építtetőt, tulajdonost a helyszíni szemle lehetővé tételére, hogy magát a helyszíni szemlét nem várta el a tanúsítástól - vonja le a következtetést a cikk.
Új épület építése esetén az energetikai tanúsítást a kivitelezési dokumentáció és az építési napló részét képező felelős műszaki vezetői nyilatkozat alapján kell végezni, ha a felelős műszaki vezető igazolja, hogy az épület a kivitelezési dokumentáció és a hozzá tartozó energetikai számításban figyelembe vett méreteknek, adatoknak és anyagjellemzőnek megfelelően valósult meg és a tervezett műszaki jellemzőjű épülettechnikai berendezéseket szerelték be.
Tehát új épület használatbavétele esetén a kivitelezési dokumentáció és a felelős műszaki vezetői nyilatkozat alapján kell végezni a tanúsítást. A valóságban azonban
a megvalósult épület hőszigetelése, szerkezetei, és épülettechnikai rendszere is eltérhet a tervdokumentációban rögzített tartalomtól.
Egyes esetekben a tervdokumentáció műszaki tartalmában is ellentmondások találhatóak. Ezen ellentmondások feloszlatásában fontos szerepet játszik a helyszíni szemle szakszerű lefolytatása [176/2008. (VI. 30.) Korm. rend. 5. § (1) bek].
Forrás és további információk: epitesijog.hu
Érdemes már a tervezés elején, a koncepcióterv fázisában elvégeztetni a számítást az építész, az épületgépész és az elektromos tervező bevonásával.
Bővebben >>>>Érdemes több változatot is végiggondolni.
Bővebben >>>>A légzárásra is figyelni kell.
Bővebben >>>>Meglepően sok energiát meg lehet takarítani külső árnyékolókkal.
Bővebben >>>>Az ablakokon át a lakásba érkező hőenergiát is hasznosítani lehet.
Bővebben >>>>Az energiaforrások mellett a karbantartási igény és egyéb szempontok is fontosak.
Bővebben >>>>Rendelet írja elő, hogy mit kötelező szabályozni.
Bővebben >>>>Gondoljuk a karbantartásra és a fertőzésmentességre is.
Bővebben >>>>A levegőbevezetést is lehet célszerűen szabályozni.
Bővebben >>>>Ma már kötelező megvizsgálni az alternatív rendszerek alkalmazásának lehetőségét.
Bővebben >>>>Takarékoskodhatunk, ha nem (csak) a vezetés vízzel öntözzük a kertet.
Bővebben >>>>Gondoljuk át, mi az útjuk a különböző hulladékoknak.
Bővebben >>>>Így találhatjuk meg hatékonyan az újabb megtakarítási lehetőségeket.
Bővebben >>>>Ne csak az autó(k), hanem a kerékpárok tárolására is gondoljunk.
Bővebben >>>>A beépített szerkezetek, padlók, bútorlapok, festékek és lakkok kipárolgása is gondot okozhat.
Bővebben >>>>Az ivóvíz a vezetékben szennyeződhet, akár ólommal vagy arzénnal is.
Bővebben >>>>Lehetőleg ne legyen olyan helyiségünk, amibe nem juthat napfény.
Bővebben >>>>Ma már egy helyiségben általában legalább két-háromféle különböző megvilágítást használunk.
Bővebben >>>>Sok múlik az egyéni igényeken.
Bővebben >>>>Minél többet fogunk otthon dolgozni, tanulni, pihenni, annál fontosabb ez a szempont.
Bővebben >>>>Törekedjünk az egészségre ártalmatlan anyagok használatára.
Bővebben >>>>Bizonyítottan jó hatásuk van a beltéri növényeknek, természetes textúráknak.
Bővebben >>>>Érdemes átgondolni a különböző otthoni tevékenységek helyigényét és atmoszféráját.
Bővebben >>>>Amikor új otthonba költözünk, új lakóközösségbe is érkezünk
Bővebben >>>>Ha fontos a garancia az átlag feletti minőségre...
Bővebben >>>>A kivitelezési költségek mellett az üzemeltetési költségeket is vegyük figyelembe.
Bővebben >>>>Az Építésijog.hu portál szerzői összegyűjtötték az épületenergetika területéhez kapcsolódó, a szakmai gyakorlatban már felmerült legfontosabb kérdéseket ("Gyakran Ismételt Kérdések" = GYIK), és hatályos jogszabályok – illetve saját szakmai mérlegelésük – alapján választ adnak ezekre.
Bővebben >>>>Nem csak a beruházás ára számít.
Bővebben >>>>A belső térben hamarosan megindult a penészedés.
Bővebben >>>>A csapvíz ólomtartalma meghaladta a megengedett határértéket.
Bővebben >>>>A szerelvényből kémiai szennyezők oldódtak ki.
Bővebben >>>>A baktériumok fertőzést okoztak.
Bővebben >>>>A fertőzés miatt egy egész városrész vize egy hétig ihatatlan volt.
Bővebben >>>>A kivitelező ilyen kérdésben ne döntsön a tervező vagy a műszaki ellenőr nélkül.
Bővebben >>>>Előre gondoljuk át, hogy lehet-e több szobára szükségünk.
Bővebben >>>>A kazán hatékonyságára is gondolni kell.
Bővebben >>>>
■ Mekkora figyelmet kell fordítani a szigetelésre egy építkezés során?
■ Átfogó kutatás-fejlesztési projekttel bővíti termékeinek körét az R-SPED Fuvarozó, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
■ A túlságosan zajos klímaberendezés miatt eljárást indíthat a szomszéd
■ Komfortossá újított tetőterek
■ Variációk padlásfödém-szigetelésre
■ Kellemesebb hőérzet, kevesebb energiafogyasztás: ezt tudja a felületfűtés és -hűtés
■ Tavasszal a lakáshitelek is bezöldülnek
■ Van környezetbarát és biztonságos megoldás a belső oldali hőszigetelésre
■ Napelem-telepítés: jöhet az egyszerűbb engedélyezés, a tisztázott elszámolás
■ Kiszámolták, miért pénztárcabarát a pincefödém-szigetelés
■ Tévesek voltak a híradások: mégis kötelező lesz energetikai tanúsítványt készíttetni ingatlaneladás és -bérbeadás esetén
■ Úgy tűnik, nem kell majd energetikai tanúsítványt készíttetni lakáseladáskor
■ Nem lehet szakszerű az energetikai tanúsítvány, ha a tanúsító nem megy ki a helyszínre
■ Újabb két év halasztás: csak 2024 júliusától lesz kötelező „közel nulla energiaigényű” házat építeni
■ Kevesen tudják: kötelező a villamos hálózat felülvizsgálata tulajdonosváltás és bérbeadás esetén
■ „Átlóghat”-e a szomszéd telekre a házunk hőszigetelése?
■ Még egy évvel eltolták a szigorítást az energetikai követelményekben!
■ 2021 januárjától hatályba lépő új épületenergetikai előírások 12 + 1 pontban (Utolsó frissítés: 2022. január 12.)
■ A közel nulla követelményeknek nem megfelelő építkezések másfél év haladékot kaptak
■ Milyen szempontok alapján vásárolható korszerű családi ház 2020-ban?