Korábban már hírt adtunk a hasonló technológiával készült hollandiai lakóházról – úgy tudni, az volt az első ilyen épület, amelybe ténylegesen be is költöztek a lakók. A 2021 nyarán befejezett beckumi házat is tényleges használatra szánták, és a tervek szerint a közép-európai régióban, illetve Magyarországon is épülhet ilyen belátható időn belül. „Szerencsére úgy tűnik, hogy partnereink nyitottak a technológia iránt” – idézi a közlemény Ézsiás Miklóst, a Peri Magyarország ügyvezető igazgatóját.
(A képek kattintással nagyobb méretben megnyithatók.)
A COBOD BOD2 a világ egyik legnagyobb és leggyorsabb moduláris gépe, amely épületeket képes nyomtatni időzített kötésű, a célra speciálisan fejlesztett cementalapú anyagból, rétegenként építve fel a végleges méretű betonelemeket. A rendszer nyomtatófeje három tengelyen mozog egy biztonságosan felszerelt fém kereten. A szerkezet üzemeltetéséhez csupán két emberre van szükség, a nyomtatófejet és a nyomtatási eredményeket pedig kamera figyeli. A technológia nagy szabadságot ad az építészeknek is, hiszen íves, hajlított formákban is bátran gondolkozhatnak.
„Az építés és a tervezés, ahogyan azt évszázadok óta ismerjük, sok területen alapvetően meg fog változni, és hálásak vagyunk, hogy nyomtatott házunkkal ehhez döntően hozzájárultunk” – hangsúlyozza Waldemar Korte, az épületet tervező Mense-Korte Ingenieure+Architekten építésze.
A BOD2 1 m/s sebességgel dolgozik, a piacon jelenleg a leggyorsabb az építkezéseken használt 3D nyomtatók közül. Egy 1 négyzetméteres, kétrétegű fal nagyjából 5 perc alatt készül el. A berendezés a csövek, vezetékek leendő helyét is figyelembe veszi az egyes elemek formázásakor.
(Fotók: Peri)