Hagyományos vakolatok alkalmazása esetén a falakban lévő nedvesség a homlokzati felületre szinte akadálytalanul érkezik meg, és ott párolog el - olvasható az epitesimegoldasok.hu oldalon is megjelent cikkben. Itt (az úgynevezett párolgási zónában) a vízben oldott különféle sók lerakódnak. Ezt a felületi sókivirágzást nevezi a köznyelv salétromosodásnak. A felületen maradt sók először csak a falazat legkülső rétegét (azaz például a homlokzatfestéket) károsítják, de idővel a sók kristályosodásával járó térfogatnövekedés repedéseket ios okozhat, ami a teljes vakolatréteget tönkreteheti.
Az említett cikk a Baumit Sanova felújító vakolatokat mutatja be - ezek "titka" a porózus szerkezetben rejlik. A legalább 40 százalékos légpórustartalomnak köszönhetően a párolgási zóna a vakolat belsejében alakul ki, ezért a nedvesség a homlokzati felületre már pára formájában érkezik. A sók megkötése és kristályosodása is a vakolat belsejében történik, mégpedig a légpórusokban, ahol van elég hely a kristályosodással járó térfogatváltozásnak, vagyis a folyamat a vakolat szerkezetét nem károsítja.
A nyitóképen a felújítás előtti, ezen a fotón a felújítás utáni állapot látható (a képek kattintással nagyobb méretben is megnyithatók!)
A folyamat eredményeként
a felújító vakolatok szépen, lassan telítődnek ugyan a sókkal, de ez az időtartam nagyon lassú: a nedvesség- és sótartalom függvényében akár 30-40 évig is tarthat.
Fontos látnunk ugyanakkor, hogy a felújító vakolatok soha nem a nedvesedés okát, hanem annak káros következményeit szüntetik meg! Érdemes tehát a nedvesedés eredetét is feltárni, és - megfeklelő szigeteléssel, szivárgórendszerrel - a későbbiekben távol tartani a vizet a szerkezettől.
A falazatokból vett minták vizsgálati eredményének ismeretében – a só- és nedvességterhelés mértékétől függően – többféle lehetséges rétegfelépítés közül kell kiválasztani a megfelelőt. A Baumit ezeket a vizsgálatokat díjmentes szolgáltatásként elvégzi és ingyenes felújítási javaslatot ad - derül ki az Építési Megoldások cikkéből.