Az építkezés fázisai ?
Az építkezés fázisai ?

Tervezési program elkészítése

2020.07.06

Ekkor kell minél jobban pontosítanunk, hogy milyen házat szeretnénk és mennyit tudunk rákölteni.

 

A tervezési program gyakorlatilag a lehető legpontosabb meghatározása annak, hogy milyen házat, épületet szeretnénk; lehetőleg az utolsó részletekig megfogalmazva. Gondolhatnánk: ha ezt pontosan tudnánk, akkor nem is kellene tervező… De szükségünk van rá, hiszen az építésznek már a legelején fontos szerephez jut abban, hogy saját igényeinket segítsen „építész nyelven”, szakmailag megfogalmazni. Akár több hétbe is telhet a tervezési program összeállítása, és többszöri személyes konzultáció is szükséges lehet.

Azért rendkívül fontos a tervezési program részletes megfogalmazása, mert ez lesz a „biztosítékunk”, hogy a tervező valóban azt a házat fogja megtervezni, amit mi szeretnénk – más szóval: hogy valóban azt fogjuk kapni a pénzünkért, amit szeretnénk. Illetve egy másik nagyon fontos szerepe is van: a jól meghatározott programunk biztosíték lesz arra, hogy bele fogunk férni abba a költségkeretbe, amit erre szántunk. A tapasztalatok szerint mindig van egy szigorú költségkeret, amit nem léphetünk túl. Ezt már a tervezést megelőzően látjuk, sőt, esetlegesen már a telek megvásárlásakor. 

A tervezési program összeállításánál érdemes azt is felmérni, valójában hány négyzetméterre van szükségünk. A kisebb, de jobban működő alaprajz jobb házat eredményez. Érdemes már az elején a belmagassággal is foglalkozni: aki négyméteres régi belvárosi bérházban nőtt fel, esetleg rosszul érzi magát a szokásos 2,7 méteres belmagasságú házban.

Döntsük el, kell-e pince, arányban van-e a költségekkel az így nyert terület. Akarunk-e tetőtérbeépítést, arányban van-e ennek a költsége a nyert négyzetméterekkel? Hol tartjuk (ha van) az autó(ka)t?

Összefoglalva: a tervezés program lesz a biztosíték, hogy valóban azt a házat kapjuk, amit igazából szerettünk volna, és annyiból, amit mi előre meghatároztunk.

Felmerülhet a kérdés: miért szánjon a tervező jelentős időt a tervezési program összeállítására, ha még nincs is tervezési szerződésünk? Ebből is kitűnik, hogy a tervezési folyamat sajátos, bizalmi viszonyt feltételez, ahol az építtető joggal várja el azt, hogy „lásson valamit”, mielőtt ténylegesen megbízza a tervezőt a munkával. Ugyanakkor az is előfordul, hogy a tervező ragaszkodik ahhoz, hogy már a tervezési program összeállításához is készüljön szerződés, azaz kapjon érte díjazást akkor is, ha esetleg a tervezési szerződést végül nem kötnek a felek. Adott esetben ez is méltányolható kérés a tervező részéről.

 

Építkezési fázis:

4. Kivitelezés elindítása

Tartsa naprakészen saját listáit, dokumentumait!
JELENTKEZZEN BE, illetve REGISZTRÁLJON!

Tennivalók listája

Lakóház építése, bővítése esetében feltétlenül keressünk szakmai segítséget, de jelentősebb felújítások esetében is ajánljuk műszaki ellenőr bevonását.

Bővebben >>>>

Jogszabály írja elő, hogy mikor kötelező a kiviteli terv, de ezen kívül is lehetnek olyan szerkezetek, amiket érdemes ilyen részletességgel megterveztetni.

Bővebben >>>>

Az ismerősök ajánlása nem mindig válik be, érdemes referenciákat megtekinteni.

Bővebben >>>>

Érdemes néhány fontos dologra rákérdezni.

Bővebben >>>>

Legyenek az ajánlatok összehasonlíthatók, és nem biztos, hogy a legolcsóbb a legjobb.

Bővebben >>>>

A szerződés nem lehet ellentétes a kötelező jogszabályi rendelkezésekkel, de azokon kívül számos kérdésben rögzíthetik a felek megállapodását.

Bővebben >>>>

Az építési napló vezetése és a készenlétbe helyezése nem ugyanazt a kötelezettséget jelenti.

Bővebben >>>>

Az építési napló vezetése nem „felesleges macera”; ha a kivitelező nagyon szeretné ezt elkerülni, akkor valószínűleg a felelősség alól is mentesülni akar.

Bővebben >>>>

Ha elrontjuk az épület helyét vagy méretét, akkor végzetes, csak milliókban mérhető kárt okozhatunk magunknak.

Bővebben >>>>

Minden elvégzett munkát utólag is tud ellenőrizni a műszaki ellenőr, különösen ha ebben a tulajdonostól is segítséget kap.

Bővebben >>>>

Letölthető dokumentumok

A megbízónak és a vállalkozónak is nagy segítség lehet az a szerződésminta, amit kifejezetten a felújítási munkákhoz, valamint és a bővítéssel nem járó tetőtér-beépítési munkákhoz állítottunk össze.

Sokat segíthet a szerződésminta alkalmazásához, illetve általában a felújítási és tetőtér-beépítési munkálatok előkészítéséhez, ha Ön videófelvételről meghallgatja dr. Jámbor Attila ügyvéd előadását, melyet az Építési jog 2021 című online konferencián tartott, kifejezetten ebben a témakörben. A szerződésminta megrendelői most ezt a – több mint 45 perces – előadást is megnézhetik. 

Ha Önnek már van érvényes megrendelése a szerződésmintára, akkor azt szabadon letöltheti – ehhez lépjen be az oldalra felhasználónevével és jelszavával! 

Ha most szeretné megrendelni, kattintson az alábbi gombra (kattintás után az Artifex Kiadó webshopjában tudja folytatni a megrendelési folyamatot):

Megrendelem

Ha megrendelés előtt még bővebben tájékozódna a szerződésmintáról és a videóelőadásról, akkor IDE KATTINTVA TALÁL TÖBB INFORMÁCIÓT >> 
 

Bővebben >>>>

Az egyszerű bejelentésre vonatkozó hatályos szabályoknak megfelelően milyen részekből kell állnia a kivitelezési dokumentációnak? Huszti István okl. építészmérnök egy 2020. februári szakmai konferencián tartott erről előadást, melyben kitér arra is, hogy a dokumentáció tekintetében mi a tervező felelőssége. 

Az előadás videófelvételét bruttó 1780 Ft befizetésével meg lehet tekinteni. A hozzáférés időtartama: 1 hónap.

Ha szeretné megrendelni, kattintson az alábbi gombra! (A kattintás után Önt átirányítjuk az Artifex Kiadó webáruházába - a megrendelési folyamat ott folytatható.)

 

Bővebben >>>>

Jellemző hibák

Nem elég néhány sort papírra vetni.

Bővebben >>>>

A tervezés során újabb megoldandó műszaki problémák merülhetnek fel.

Bővebben >>>>

Aki például egy kerítést jól megépít, nem biztos, hogy házat is tud.

Bővebben >>>>

Negyven centiméterrel magasabbra került a ház, mint ahogy tervezték.

Bővebben >>>>

A hőszigetelés már „belógott” volna a be nem építhető oldalkertbe.

Bővebben >>>>