Az építkezés fázisai ?
Az építkezés fázisai ?

Lábazatok felázásmentes kialakítása

2020.09.12

A lábazatok felázása, idő előtti tönkremenetele az épülettulajdonosok, -használók és az érintett szakemberek életének állandó keserítője. Megfelelő műszaki megoldással azonban ez a probléma elkerülhető

Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy eső idején az épületek nedvességszigetelési síkján kívül eső vakolatrétegek vagy a mégoly csökkentett nedvszívó képességű lábazati hőszigetelés ugyanaddig a magasságig áll vízben (közlekedőedény-elv) a látható bevonat mögött, a szerkezeten belül is, mint kívül. A kapillaritás miatt ráadásul a bejutott nedvesség még ennél is jóval magasabbra képes felkúszni az érintett anyagok belsejében. A felázott rétegek a gyorsan felszívott nedvességet csak lassan tudják leadni, így sokáig maradnak nyirkosak, továbbá a felázott rétegekben tárolt nedvesség fagyos időben térfogat-növekedésen megy át, fokozatosan roncsolva ezáltal az anyag szerkezetét. Ezen kívül a nedvesség a szerkezetben található, illetve az általa behozott sókat is magával viheti, amiket elpárolgáskor a falban vagy annak felületén hagyva sófeldúsulást, sókivirágzást – rosszabb esetben a kristályosodáskor további anyagroncsolást – okozva.

E problémára nyújt jó megoldást a szigetelésvédelem kiterjesztése az eddig védtelenül hagyott bevonatrétegekre is, vagyis a lábazati bevonatrendszer becsomagolása alulról egy, az épület nedvességszigeteléséhez csatlakoztatott, felületfolytonos védőréteggel. A kellően gondos kivitelezés mellett elengedhetetlenül fontos a megfelelő anyag használata. E célra szolgál a kiváló tulajdonságokkal rendelkező, kétkomponensű szigetelő- és ragasztóhabarcs: a Flexyl-habarcs, mely Sto-Flexyl és Flexyl-cement 1:1 arányú keveréke.

A StoFlexyl főbb jellemzői

A Flexyl-habarcs kiemelkedő tapadóképességgel rendelkezik: tartós kötést képes létesíteni jellemzően bármely ismert építő- és nedvesség-, illetve hőszigetelő anyaggal [bitumenek, műanyagok (PVC és EPDM), fémek, faanyagok, falazó-, vakoló- és hőszigetelő anyagok stb.]. Emellett – megfelelő rétegvastagságban – akár nyomás alatt lévő nedvességterhelést, víznyomást is képes elviselni. Alapanyagából fakadóan egyúttal kiváló rugalmasságú.

A Flexyl-habarcs rendkívül sokoldalúan használható: többféle rétegvastagságban és különböző felhordási technikákkal (vakolva, glettelve, vagy ecsetelve), eltérő nedvességterhelésekre alkalmas változatokban.

További információk és részletrajzok: www.sto.hu

 

Molnár Zoltán Péter
okl. építészmérnök, tervezői tanácsadó

 

Sto Építőanyag Kft.

Építkezési fázis:

5. Falak, tetők, nyílászárók

Tartsa naprakészen saját listáit, dokumentumait!
JELENTKEZZEN BE, illetve REGISZTRÁLJON!

Tennivalók listája

A tervezőnek statikust – és szükség esetén talajmechanikai szakembert – is be kell vonnia az alapozás megtervezésébe. A vízszigetelésnek az épület szerkezeteit teljes mértékben el kell választania a talajtól, a nedves felületektől.

Bővebben >>>>

A hő- és hangszigetelési igénytől, bizonyos környezeti adottságoktól, illetve az építtető ökológiai tudatosságától is függ, hogy milyen falazóanyagot érdemes választani. 

Bővebben >>>>

A fa, a műanyag és a fém anyagú nyílászárók mellett vegyes szerkezetűek is kaphatók.

Bővebben >>>>

A vasbeton födémeknél a legköltségesebb tétel a zsaluzat, emiatt sok alternatív megoldás van terjedőben.

Bővebben >>>>

A legfontosabb kérdés, hogy lapostetőt vagy magastetőt szeretnénk-e – és ez utóbbi esetében milyen hajlásszögűt. Ezután következhet az anyagok kiválasztása.

Bővebben >>>>

A legfontosabb fázisoknál lényeges a műszaki ellenőr jelenléte.

Bővebben >>>>

Ha valami ránézésre „nem stimmel”, az valószínűleg nem felel meg a szabványnak sem.

Bővebben >>>>

A szigetelés nagyon nehezen és drágán javíttatható - ne kössünk kompromisszumot!

Bővebben >>>>