Az építkezés fázisai ?
Az építkezés fázisai ?

Így tartsuk tisztán a garázskapunkat!

2024.12.12

A tél beköszönte, a nagy „leállás” előtt gyakran megfeledkezünk arról, hogy az ajtókat és garázskapukat is rendszeresen tisztítani kell, hogy ellenállóak és hosszú életűek maradjanak, és a szél, az időjárás okozta szennyeződések ne tapadjanak meg rajtuk makacsul.

Garázskapuk tisztítására szolgáló eszközök

A hosszú élettartamú, tiszta garázskapu csak egy kis időt és a következő eszközöket igényli: 
•    a tiszta víz segít eltávolítani a szennyeződéseket a garázskapuról,
•    a makacsabb szennyeződések eltávolításához érdemes speciális tisztítószert/ápolószert választani,
•    a karcolódások elkerülése érdekében pedig fontos a tiszta, jó minőségű, a célnak megfelelő tisztítókendő és szivacs.

 

Hogyan tisztítsuk és ápoljuk a kapunkat?

Elsőként érdemes áttörölni a kapu felületét hideg vízzel. De legyünk óvatosak: makacsabb szennyeződés vagy homok törlésekor karcolások keletkezhetnek. Makacs foltok és lerakódások esetén sohasem szabad súrolószerekkel tisztítani! Ilyen esetben inkább töröljük le meleg vízzel a kaput és használjunk semleges hatású, karcmentes tisztítószert (pH-érték 7). Ilyen a Sonax „Kapuk, ajtók és ipari kapurendszerek tisztítószere” (keverési arány vízzel: 1:200), amelyet a Hörmann Woodgrain, Slategrain, Silkgrain, Sandgrain, Decograin, DecoColor, Duragrain, és Planar felületeken is bátran használhatunk. Egy másik jó választás a makacsabb szennyeződésekhez a termékcsaládból a „2 az 1-ben politúr kapuk, ajtók és ipari kapurendszerek” tisztítószer, amivel a felületek maximálisan tisztává varázsolhatók és megóvhatók.

Fontos: minden esetben érdemes megnézni, hogy az adott terméket milyen felületre ajánlják, van-e bármilyen ellenjavallat a használatukhoz! 

A tisztításhoz érdemes többrétegű szivacsot is alkalmazni. A garázskapukhoz való speciális tisztítókendő szintén jó választás az alapszennyeződések eltávolítására. Akár a kapu beépítése utáni első tisztításhoz, akár a garázskapu karbantartásához is alkalmazható. A mikroszálas kendő többször is használható, és a speciális tisztító összetevők segítenek a maradványok és a szennyeződések fellazításában és biztosítják a folt- és csíkmentes tisztaságot. Finoman lenyomva, körkörös mozdulatokkal érdemes áttörölni vele a felületet. A tisztítókendő matt, fényes, fóliázott és nyomtatott kapufelületekhez alkalmas. 

 

Hogyan tisztítsuk a kapu üvegezését és mit tegyünk makacsabb szennyeződések esetén?

Minden esetben fontos: a tiszta vizes kendő mindig jó választás – még jobb, ha speciális, mikroszálas verziót választunk. Ez megkönnyíti a szennyeződések és a por letörlését az üvegezett felületeken, az ajtókilincseken, a tömítéseken vagy akár a lécek és a tokok közötti érzékeny csúszófelületeken. Fontos: az üvegezés tisztítása előtt szellőztesse ki a kendőt, hogy elkerülje a csíkképződést.

Az idővel elhomályosodott üvegezés már nem menthető meg, ezt szakembernek kell kicserélnie.

Ha a műanyag üvegezés csak egy kicsit szennyezett, vízzel és egy tiszta ruhával tisztára tudja törölni. A csiszoló tisztítószerek nem alkalmasak erre, mivel megkarcolják a felületet. Tisztítás után törölje át újra desztillált vízzel, és dörzsölje szárazra a rozsdamentes acél felületeket. Ez megakadályozza a csúnya vízkőnyomok kialakulását. 

 

Milyen gyakran tisztítsam a garázskaput?

A garázskapuk alapesetben tartósak és robusztusak, de ehhez természetesen az egyes alkatrészek megfelelő ápolása is hozzájárul. Amit mi ajánlunk: nagyjából háromhavonta távolítsa el a port és a szennyeződéseket a garázskapuról egy nedves tisztítókendővel.

A lamellák és tok közötti csúszóterületnek folyamatosan tisztának és pormentesnek kell lenni. Ellenkező esetben az ajtó felülete sérülhet a keretben.

A bevonat védelmének és ápolásának érdekében a kapufelület ápolása politúrral is ajánlott: a „2 az 1-ben politúrt kapuk, ajtók és ipari kapurendszerek számára” nevű termék tökéletes választás lehet a célra. Az utak légszennyezése vagy a téli útszórás miatt a garázskapu gyakoribb tisztítására is szükség lehet. Arról is gondoskodni kell, hogy a garázskapu festése előtt ne maradjanak szennyeződések a kapun.

 

Építkezési fázis:

5. Falak, tetők, nyílászárók

Tartsa naprakészen saját listáit, dokumentumait!
JELENTKEZZEN BE, illetve REGISZTRÁLJON!

Tennivalók listája

A tervezőnek statikust – és szükség esetén talajmechanikai szakembert – is be kell vonnia az alapozás megtervezésébe. A vízszigetelésnek az épület szerkezeteit teljes mértékben el kell választania a talajtól, a nedves felületektől.

Bővebben >>>>

A hő- és hangszigetelési igénytől, bizonyos környezeti adottságoktól, illetve az építtető ökológiai tudatosságától is függ, hogy milyen falazóanyagot érdemes választani. 

Bővebben >>>>

A fa, a műanyag és a fém anyagú nyílászárók mellett vegyes szerkezetűek is kaphatók.

Bővebben >>>>

A vasbeton födémeknél a legköltségesebb tétel a zsaluzat, emiatt sok alternatív megoldás van terjedőben.

Bővebben >>>>

A legfontosabb kérdés, hogy lapostetőt vagy magastetőt szeretnénk-e – és ez utóbbi esetében milyen hajlásszögűt. Ezután következhet az anyagok kiválasztása.

Bővebben >>>>

A legfontosabb fázisoknál lényeges a műszaki ellenőr jelenléte.

Bővebben >>>>

Ha valami ránézésre „nem stimmel”, az valószínűleg nem felel meg a szabványnak sem.

Bővebben >>>>

A szigetelés nagyon nehezen és drágán javíttatható - ne kössünk kompromisszumot!

Bővebben >>>>