Mint a Magyar Tégla és Tetőcserép Szövetség (Matész) honlapján olvasható, az építőiparban
az azbeszttartalmú tetőfedő anyagokat húsz éve tilos használni.
Az amortizációs idejük ezeknek a tetőknek anyagtípustól, termékfajtától, környezeti hatásoktól függően 20-30 év, így a cseréjük egyre sürgetőbb. 2022-ben és 2023-ban is nagy sikerrel futottak az állami azbesztmentesítési pályázatok, azonban tavaly már nem hirdették meg és sajnos 2025-ben sincs kilátásban, pedig rengeteg ilyen elavult, egészségre káros tető van még szerte az országban.
A tetőfelújítástól, sokakat az tart vissza, hogy a veszélyes hulladéknak számító azbesztpala tetőfedő anyag bontása, kezelése szigorú szabályokhoz, engedélyhez kötött. Ráadásul a szabályos elszállítást és ártalmatlanítást is csak az országszerte erre szakosodott néhány cég végezheti, mindez költséges és bonyolult szervezést igényel. Mégis ez az egyetlen megnyugtató megoldás mind a környezet, mind a lakók számára.
Kerámiacserép-gyártó cégek ezért létrehoztak egy szolgáltatást, melynek keretében
a veszélyes hulladék elszállítását rendkívül kedvezményes áron biztosítják azon ügyfelek számára, akik tőlük új tetőcserepet vásárolnak.
A szolgáltatás nemcsak a veszélyes hulladék elszállítását tartalmazza, hanem annak ártalmatlanítását és dokumentációját is.
Nem véletlen, hogy a csereprogramokat a kerámiacserép-gyártó cégek hirdetik, ugyanis a régi borítás helyére érdemes olyan könnyebb cserepet választani, amelyik nem terheli meg annyira a felújított tetőt. Egyáltalán nem mindegy a tető felújításánál, hogy elég csak a tetőfedést leszedni és a lécezést megigazítani a tetőn, vagy pedig a szarufákat is meg kell erősíteni ahhoz, hogy elbírják a megújított tető megnövekedett súlyát. A kerámiacserepek is nehezebbek a palánál, mégsem okoznak jelentősebb többletterhelést – hangsúlyozza a Matész, mely tagcégeinek tetőcsereprogramját ajánlja a felújítók figyelmébe.