Egy családi ház esetében a külső falakon át távozó hőveszteség elérheti akár a 35 százalékot is, ezért az épületek külső falait megfelelő vastagságú hőszigeteléssel kell ellátni – emlékeztet az Építési Megoldások portálon közzétett cikk, hozzátéve, hogy az egyik leggyakrabban alkalmazott megoldás a vékonyvakolatos kialakítású, külső homlokzati szigeteléssel ellátott épületfal.
E homlokzati szigetelés anyaga általában kőzetgyapot vagy polisztirol (EPS), most azonban az Ursa cég előállt egy olyan új üveggyapot szigeteléssel, ami ráadásul kiváló hangszigetelési tulajdonsággal is rendelkezik. Az új anyag neve „Ursa Tectonic” – ugyanis
a táblák keresztmetszetében látható szálszerkezet mintája hasonló a tektonikus gyűrődésekhez,
melyeket a Föld belső erői hoznak létre a felszín alatt. Az anyag a kiemelkedő tulajdonságait épp e speciális – gyűréssel létrehozott – struktúrájuknak köszönhetik.
Miért fontos hangsúlyozni, hogy ez esetben üveggyapot az alapanyagot? Elsősorban azért, mert ezek a kiváló (0,035 W/mK) deklarált hővezetési tényezővel rendelkező üveggyapot táblák
nemcsak kiváló hőszigetelők, de – éppen összetételük okán – remek hangszigetelő képességgel is rendelkeznek.
Továbbá a rendezetlen üvegszál szerkezetnek köszönhetően a szálak rétegelválási szilárdsága kitűnő, ami kulcsfontosságú követelmény a függőlegesen rögzített szigetelőtáblák esetében. A nagy testsűrűségű ásványgyapot táblák nyomószilárdsága is nagyon jó: könnyen hordozzák az installálásukhoz szükséges ragasztót, tűrik a dübelezést és elbírják a vakolatot. Mivel alaktartásuk kiváló és hő hatására sem zsugorodnak, érzéketlenek a téli-nyári hőingadozásra, nincs hőtágulásuk – sorolja az előnyöket az Építési Megoldások cikke.