A fémlemezek használata a lakóházépítésben egyáltalán nem szokatlan; ha más nem is, legalább az ereszcsatornák és a tetőn a különböző szegélyezések ilyen anyagból készülnek. Nem ritka a fémlemez héjazatú tető sem, például a kisebb hajlásszögű tetőket vagy tetőszakaszokat érdemes ilyennel fedni, hogy a vízhatlanságot biztonsággal megoldjuk. Ugyanakkor szólhatnak érvek a meredekebb nyeregtetők, sátortetők fémlemezes fedése mellett is – nem véletlen, hogy ezek például az Alpokban nagyon elterjedtek, ahol szélsőséges, viharos időjárási viszonyokra is számítani kell. Tapasztaljuk, hogy a viharok és felhőszakadások már a Kárpát-medencében is egyre gyakoribbak, nem kell a magas hegységekig mennünk, hogy ilyeneket lássunk. Sokan ezért választják a biztonságosabbként számon tartott fémlemez fedést nálunk is. Hasonló okokból terjed a fémlemezzel védett ablaktokok, ablakkeretek alkalmazása is, és ehhez képest már csak egy lépés, hogy a homlokzatot – vagy a homlokzat egyes szakaszait – is fémlemez burkolattal lássuk el.
Felmerülhet a kérdés: az ily módon fémlemezbe „csomagolt” ház nem fog inkább valami csarnokhoz vagy ipari létesítményhez hasonlítani, mint családi otthonhoz? Nos, nem feltétlenül: az alábbi képeken jó néhány példát láthatunk olyan házakra, ahol a fémlemezeket – ez esetben: bevonatos alumíniumlemezeket – kifejezetten izgalmasan, elegánsan, esztétikusan alkalmazták a tervezők.
(A fotók kattintással felnagyíthatók.)
A fényképek az olasz – Magyarországon nemrégen bevezetett – Vestis termékcsalád alumínium termékeinek felhasználására mutatnak be példákat. Ez esetben a homlokzatburkolat, a tetőfedő anyag és az ereszcsatorna elemek egyetlen cégtől szerezhetők be, a rögzítésükhöz szükséges tartószerkezetekkel együtt. Mindehhez mennyiségszámítási segédletet is kínál e termékek forgalmazója, ami a tervezők munkáját egyszerűsítheti.
Az alumínium anyag előnyeiről, illetve a Vestis hazai forgalmazójáról az Építési Megoldások portál cikkében található további információ.