2021 elejétől mindebben bekövetkezett egy kis változás – bár az az alaphelyzet továbbra is fennáll, hogy a szomszédnak nincs lehetősége „ügyfélként belépni” egy hatósági eljárásba. (Hiszen az egyszerű bejelentés nem is hatósági eljárás.) Magyarán: a szomszédok nem – még a közvetlenül határos ingatlanok tulajdonosai sem – értesülnek hivatalosan az egyszerű bejelentés megtörténtéről.
A változás csupán annyi, hogy
2021. január 1-jétől az ÉTDR általános tájékoztatási felületén bárki megnézheti a beruházás főbb adatait, valamint a tervezett beruházás Egyszerű bejelentési rendelet szerinti részletezettségű helyszínrajzát és homlokzati tervét (vagy látványtervét).
(Az új rendelkezés tartalmáról az Építésijog.hu portál cikkében található részletesebb információ.)
A kellően szemfüles szomszéd oly módon juthat hozzá az adatokhoz, hogy a https://www.e-epites.hu/etdr oldalon az „Általános tájékoztatási felület, ügyek nyilvános adatai” feliratú almenüre kattint. A megjelenő aloldalon a település megadásával, valamint az egyszerű bejelentés feltételezett időpontjának megadásával lehet az építkezésről információkat szerezni.
Hozzá kell tenni: az egyszerű bejelentési dokumentációtól elég tág körben el lehet térni, így nem biztos, hogy az ÉTDR-ben megjelent épület fog megvalósulni…
És persze az is nagy kérdés, hogy ugyan miért is böngészné valaki az ÉTDR-t akkor, amikor még nem tud a tervezett építkezésről. Igaz, ha a szomszédos üres telken egyszer csak megjelenik egy – vagy több – szemlátomást tulajdonosként viselkedő ismeretlen, akkor az elindíthatja a kutakodási folyamatot.
Az építtető szempontjából azonban továbbra is az a helyes magatartás, ha elébe megy a lehetséges konfliktusoknak, és – jogszabályi kötelezettségtől függetlenül – saját maga tájékoztatja a szomszédokat. Ha ily módon gondoskodunk a szomszédok lelki nyugalmáról, az hosszabb távon nagyon is kifizetődő lehet.