Az alulbiztosítottság kockázata régen volt utoljára annyira hangsúlyos téma, mint éppen most, ez pedig az alábbi tényezők együttes hatásának is köszönhető:
- Az infláció mértéke meghaladja a 20 százalékot.
- Az Európai Unió legmagasabb építőipari költségnövekedése.
- Az alapanyag árak soha nem látott mértékű emelkedése.
- Az ingatlanárak meredek emelkedése.
A hatályos biztosítási szerződéseket az itt felsoroltakkal szembeállítva észrevehető, hogy a biztosítási összegek nem követték le e változásokat - írja az Építésijog.hu-n megjelent cikk. Az ingatlanok, irodák, telephelyek és raktárak még mindig az 5-10 évvel ezelőtti piaci körülményeknek megfelelően, alacsony összegen vannak biztosítva.
Mi ezzel a probléma?
Az alulbiztosítás következménye az ún. pro rata (aránylagos) kártérítés. Ebben az esetben a biztosított (károsult) a keletkezett kárnak csak egy részét kapja meg a biztosítótól.
Tegyük fel, hogy a biztosított épület tényleges értéke 100 millió forint, de a megkötött vagyonbiztosításban a biztosítási összege csak 50 millió. Ez esetben teljes kár esetén a biztosító legfeljebb ezt az összeget fogja kifizetni a károsult részére, és részkár esetén is mindig a kárösszeg 50 százalékát.
A biztosító tehát a kárt olyan arányban téríti meg, amilyen mértékben a vagyontárgy tényleges értékét biztosították, hiszen a biztosító társaság csak a megadott (alacsony) biztosítási összeg után szedett díjat.
Recessziós félelmek, a növekedés megtorpanása és növekvő költségek
Ezek mind olyan tényezők, melyek a vállalkozások kiszolgáltatottságát csökkentik. Az üzleti környezet kevésbé lesz kalkulálható. Ha ebben a helyzetben, ráadásul súlyos alulbiztosítottság mellett következik be kár, a kiszolgáltatott vállalkozás vagy magánszemély kilátástalan helyzetbe kerülhet. Az aktuális és optimális biztosítási védelemre pont akkor van szüksége, amikor vállalkozóként, magányszemélyként, nem tud saját forrásból kigazdálkodni egy hatalmas kárösszeget.
Mi lehet a megoldás?
Gyors és hatékony megoldás az alábbiakban foglalható össze:
1. Meglévő biztosítási szerződések felülvizsgálata.
2. Biztosítási összegek aktualizálása.
3. Valós újraépítési értékek figyelembevétele.
4. Kockázatok újraértékelése.
Az alábbi linkre kattintva Ön is ellenőrízheti biztosítási portfóliójának állapotát: https://www.eurosales.hu/kapcsolat/1/online-ugyfelszolgalat