Az építkezés fázisai

Nem sci-fi: robotok is beszállhatnak a családi házak építésébe

2021.03.22

Általános tapasztalat az építkezők körében, hogy nagyon nehéz megfelelő kivitelező szakembereket találni, illetve ha sikerül, akkor is többnyire legalább hónapokat kell várni, amíg egy-egy megrendelés teljesítését el tudják kezdeni. Ugyanez a jelenség a fővállalkozók szintjén is tapasztalható: ők is éppúgy panaszkodnak, hogy nem találnak alkalmas munkatársakat, alvállalkozókat.

 

 

Az okok nyilvánvalók: sok a megrendelés, és ehhez képest kevés építőipari szakmunkás az országban; jó részük külföldön dolgozik sokkal magasabb bérért. Ráadásul a szalmai utánpótlás is akadozik; a fiatalok nemigen akarnak kétkezi munkát végezni, s különösen nem az építőiparban. Lehet persze a külföldön dolgozókat ösztönözni, hogy térjenek haza (némi visszaszivárgás el is indult), és a pályaválasztók között is lehet népszerűsíteni ezt az – egyébként tényleg szép és kreatív – szakmát, de lássuk, be ezek csak hosszabb távon hozhatnak eredményt – ha egyáltalán hoznak.

Elvileg kézenfekvő – és gyorsabb sikerrel kecsegtető – megoldás lenne, hogy emberek helyett gépek végezzék el a munka jelentős részét.

De vajon lehetséges-e ez egy olyan iparágban, ahol minden egyes „termék”, azaz minden egyes ház meglehetősen egyedi? Mondjuk az autóiparban, ahol sok-sok (majdnem) egyforma végtermék készülhet sorozatban, bevethetők a robotok – no de az építőiparban…? Kárpáti József szerint van erre lehetőség, és ez a technológia – éppen a munkaerőgondok miatt – gyorsabban fog elterjedni, mint gondolnánk. A MAKÉSZ (Magyar Környezettudatos és Szerelt Technológiás vállalatok Szövetsége) elnöke a Mandiner hetilap 2021. március 18-i számában megjelent interjúban elmondja: ma már adottak a gyakorlati lehetőségek arra, hogy a szerelt technológiával épült házak (elterjedtebb nevén: „készházak”) szerkezeti elemeit műhelyekben gyártsák előre, döntően gépi eszközökkel, akár robotkarokkal, majd ezeket az építkezés helyszínén összeszereljék. 

A szakember hangsúlyozza, hogy a technológia folyamatosan fejlődik: „A házak egyre több elemét gyárakban állítják elő, a technológia legfelső szintjét a modulházak jelentik. Ekkor a házak konkrét egységeit gyártósoron készítik, és akár a konyhabútorral együtt szállítják az építkezés helyszínére. Ez a módszer sokkal olcsóbb és biztonságosabb, mivel gyáron belül oldják meg a felmerülő problémákat, egy szabadtéri helyszínen viszont sok tényező akadályozhatja az építkezést. Svédországban a cégek nagy része nyáron alapozással foglalkozik, télen pedig kiszállítja az előre elkészített házakat, amelyekbe hetvenkét órán belül be is lehet költözni. Csak a modulelemeket kell összecsavarozni és rákötni a közszolgáltatásokra.” Magyarországon – mint hozzáteszi – lassabb a fejlődés, de azért látható előrelépés: „Robottechnológiára még nem látok lehetőséget, de idővel minden meg fog jelenni itthon is. Öt-hat éven belül Magyarországon is lesz robotkaros építőipari összeszerelő üzem.”

 

(Fotó: JackieLou DL, Pixabay.com)

 

Építkezési fázis:

4. Kivitelezés elindítása

Tartsa naprakészen saját listáit, dokumentumait!
JELENTKEZZEN BE, illetve REGISZTRÁLJON!
Tennivalók listája

Lakóház építése, bővítése esetében feltétlenül keressünk szakmai segítséget, de jelentősebb felújítások esetében is ajánljuk műszaki ellenőr bevonását.

Bővebben >>>>

Jogszabály írja elő, hogy mikor kötelező a kiviteli terv, de ezen kívül is lehetnek olyan szerkezetek, amiket érdemes ilyen részletességgel megterveztetni.

Bővebben >>>>

Az ismerősök ajánlása nem mindig válik be, érdemes referenciákat megtekinteni.

Bővebben >>>>

Érdemes néhány fontos dologra rákérdezni.

Bővebben >>>>

Legyenek az ajánlatok összehasonlíthatók, és nem biztos, hogy a legolcsóbb a legjobb.

Bővebben >>>>

A szerződés nem lehet ellentétes a kötelező jogszabályi rendelkezésekkel, de azokon kívül számos kérdésben rögzíthetik a felek megállapodását.

Bővebben >>>>

Az építési napló vezetése és a készenlétbe helyezése nem ugyanazt a kötelezettséget jelenti.

Bővebben >>>>

Az építési napló vezetése nem „felesleges macera”; ha a kivitelező nagyon szeretné ezt elkerülni, akkor valószínűleg a felelősség alól is mentesülni akar.

Bővebben >>>>

Ha elrontjuk az épület helyét vagy méretét, akkor végzetes, csak milliókban mérhető kárt okozhatunk magunknak.

Bővebben >>>>

Minden elvégzett munkát utólag is tud ellenőrizni a műszaki ellenőr, különösen ha ebben a tulajdonostól is segítséget kap.

Bővebben >>>>
Letölthető dokumentumok

A megbízónak és a vállalkozónak is nagy segítség lehet az a szerződésminta, amit kifejezetten a felújítási munkákhoz, valamint és a bővítéssel nem járó tetőtér-beépítési munkákhoz állítottunk össze.

Sokat segíthet a szerződésminta alkalmazásához, illetve általában a felújítási és tetőtér-beépítési munkálatok előkészítéséhez, ha Ön videófelvételről meghallgatja dr. Jámbor Attila ügyvéd előadását, melyet az Építési jog 2021 című online konferencián tartott, kifejezetten ebben a témakörben. A szerződésminta megrendelői most ezt a – több mint 45 perces – előadást is megnézhetik. 

Ha Önnek már van érvényes megrendelése a szerződésmintára, akkor azt szabadon letöltheti – ehhez lépjen be az oldalra felhasználónevével és jelszavával! 

Ha most szeretné megrendelni, kattintson az alábbi gombra (kattintás után az Artifex Kiadó webshopjában tudja folytatni a megrendelési folyamatot):

Megrendelem

Ha megrendelés előtt még bővebben tájékozódna a szerződésmintáról és a videóelőadásról, akkor IDE KATTINTVA TALÁL TÖBB INFORMÁCIÓT >> 
 

Bővebben >>>>

Az egyszerű bejelentésre vonatkozó hatályos szabályoknak megfelelően milyen részekből kell állnia a kivitelezési dokumentációnak? Huszti István okl. építészmérnök egy 2020. februári szakmai konferencián tartott erről előadást, melyben kitér arra is, hogy a dokumentáció tekintetében mi a tervező felelőssége. 

Az előadás videófelvételét bruttó 1780 Ft befizetésével meg lehet tekinteni. A hozzáférés időtartama: 1 hónap.

Ha szeretné megrendelni, kattintson az alábbi gombra! (A kattintás után Önt átirányítjuk az Artifex Kiadó webáruházába - a megrendelési folyamat ott folytatható.)

 

Bővebben >>>>
Jellemző hibák

Nem elég néhány sort papírra vetni.

Bővebben >>>>

A tervezés során újabb megoldandó műszaki problémák merülhetnek fel.

Bővebben >>>>

Aki például egy kerítést jól megépít, nem biztos, hogy házat is tud.

Bővebben >>>>

Negyven centiméterrel magasabbra került a ház, mint ahogy tervezték.

Bővebben >>>>

A hőszigetelés már „belógott” volna a be nem építhető oldalkertbe.

Bővebben >>>>